• YARIM ALTIN
  3.761,00
  % -0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  440228,213
  % 0,13
 • BIST 100
  4.997,63
  % 5,16

Finans Alanında Data Kulanım

Finans Alanında Data Kulanım

Finans Alanında Data Kulanım

Firmalar ve kişiler bugünlerde ekonominin tüm alanlarındaki değişimler ile uğraşırken farklı bir konu yazmak ve kişilerin dikkatini biraz olsa da gündemden uzaklaştırmanın iyi olabileceğini düşündüm.  Bugünle  uğraşırken, bir gün daha yaşamak der iken, gelecek üzerine konuşmak değişik bir nefes alanı olacak.

Data kullanımı üzerine yoğunlaşma tüm gelişmiş ülkelerde yeni bir akım ve bunun AI (Artificial Inteligence) , Makinenin Öğrenmesi (Machine Learning)  ile ve de tabii ki çok eski arkadaşımız istatistik ile birleştirilmesi, Pazarlama başta olmak üzere Tedarik Zinciri, Satış, ARGE ve diğer tüm birimlerde etkilerini göstermeye başladı.  Bu konunun inovasyon ve girişimcilik ile ilişkilendirilmesi de iş dünyasında farklı koşulara sebep oluyor. Klasik iş dünyasından, Z-kuşağının iş dünyasına geçiş anlamı taşıyor.

Gerek kullanılan datanın elde (storage)  tutulabilmesi  gerek analiz cihazlarının (bilgisayar), programların oldukça gelişmesi, hızlanması gibi durumlar, bu bilgilerin iş dünyasınca verimli sonuç doğurması için analizine müsaade etti. Basit ekonometrik modellemelerimizi 1980 sonlarında akşam AS400’e ( o zaman ki anabilgisayarlar mainframeler)  verir, sabah sonuçlarını alırdık. Şu anda bu işlem (computing) sonuçları, tuşa bastığımızda önümüzde…

Konunun mekanik kısmı olarak adlandıracağımız datanın bölümlerce kullanılabilir hale gelmesinden sonraki konular, yoğun bir iş bilgisi ve ilişkilendirme gerektirir. Ne tip yeni ürünler üretmeliyiz, ya da pazardaki ürünümüzde nasıl değişiklikler yapmalıyız soruları, direkt Pazarlama bölümlerinin yorumlayacağı konular. İşin özü, bu datayı nasıl okuyacağız ve şirkete değer katacak bir ürüne nasıl hızlıca çevireceğiz sorularına yanıt aramak.

Mali İşler, aslında datayı sürekli kullanan bir bölüm. Kaç işlem yaptık, rasyo analizleri, oranlamalar aslında data analizinin girişi. Bunun dışında satış, üretim rakamlarının kanallarda hareketi, altyapısı olan şirketlerde sürekli incelenmekte idi. Bu açıdan, Mali İşler konuya yabancı değil. Peki bir sonraki adım ne olabilir sorusuna cevap aramak iyi bir yol olabilir.  Konu şirkete değer yaratma, büyüme ve pazar payını arttırma.

Konu aslında mali işlemler çıktılarının ve diğer bölümlerce analiz edilen dataların ilişkilendirilmesi ve yorumlanması. Mali İşler dışındaki bölümlerce yapılacak her türlü aksiyonun bir finansal boyutu olacak, yatırım yapılması, yeni personel alınması vb. gibi. Bu işlemlerden şirkete hangisi daha çok getiri sağlayacak, değer yaratacak gibi konuların üstüne hassasiyetle eğilinmesi gerekir.

CFO’nun stratejinin oluşturulmasında, uygulanmasında, takibindeki aktif rolü düşünüldüğünde, özellikle data analiz sonucu ortaya çıkacak aksiyonların finansal değerlemelerinin yapılması için şirkette bir alt yapının kurulması ve genel finansal anlayışın geliştirilmesi gerekmekte.

Üst yönetimin her bir projeyi kendisinin değerlendirmesi söz konusu olamayacağından, Mali İşler grubunun tünel olarak değerlendirilen, bu uygulanabilir projenin seçiminde aktif rol oynaması gerekir. Klasik finansal yaklaşımların bu değerlendirmenin yapılmasında işe yaraması beklenemez. Her şirketin yaklaşımına göre, ilgili bölümlerle ortak çalışmalar gerekmekte.