• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,7810
  % -0,14
 • € EURO
  20,4329
  % -0,08
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7700
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2719
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  447432,622
  % 3,27
 • BIST 100
  5.191,83
  % -0,75

Gelir İdaresi Başkanlığından Türkiye’deki kripto para borsalarına yeni zorunluluk!

Gelir İdaresi Başkanlığından Türkiye’deki kripto para borsalarına yeni zorunluluk!

Kripto para sektörü büyümeye devam ederken hem ülkemizde hem de dünyada buna yönelik regülasyonlar da şekilleniyor. Türkiye’deki kripto para regülasyonları henüz tamamlanmasa da bu yolda önemli adımlar atılmakta ve bunlardan birisi da bugün duyuruldu.

Resmi Gazete’de de yayınlanan yeni bir tebliğe göre, kripto para borsaları artık belirli bilgileri açıklamakla yükümlü olacak.

Kripto Para Borsaları, Vergi Beyannamesinde Bulunacak

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği içerisinde belirtilen bilgilere göre, kripto para borsaları gerçek faydalanıcı olarak da bilinen tüzel kişiler ile tüzel kişiliği bulunmayan kurumlar hakkında Gelir İdaresi Başkanlığına bilgi aktarmak zorunda kalacak. Bu da aslında kripto para borsalarının aynı geleneksel finans kurumları gibi vergi ile ilgili konularda gerekli kurumlara bilgi aktarma zorunluluğuna sokulduğunu gösteriyor.

Yapılan açıklamada gerçek faydalanıcı bilgisinin ” tüzel kişi veya tüzel kişiliği olmayan teşekkülleri nihai olarak kontrolünde bulunduran ya da bunlar üzerinde nihai nüfuz sahibi olan gerçek kişi veya kişileri” ilgilendireceği vurgulandı.

Vergi beyannamesi veya yıllık kurumlar vergisi beyannamesi yapılırken ise gerçek faydalanıcıların adı, soyadı, vatandaşlık bilgileri, kimlik numaralı, adresleri, telefon, faks veya elektronik posta bilgileri ile gerçek faydalanıcılığın sebebi aktarılacak.

Borsalar bu bilgileri en az 5 yıl süreyle muhafaza etmekle yükümlü kılındı. Bu kanuna sadece borsalar değil bütün ödeme kuruluşları ve bankalar da dahil edildi.

Söz konusu yükümlülük 1 Ağustos tarihinde başlayacak ve ilk bildirim 31 Ağustos tarihine kadar yapılacak.