• YARIM ALTIN
  3.468,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6413
  % 0,02
 • € EURO
  19,5104
  % -0,03
 • £ POUND
  22,6305
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  2,6696
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,2952
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  312650,508
  % -1,37
 • BIST 100
  4.988,02
  % -0,24

Google, COVID Aşılama Politikasına Uymayan Çalışanlarına Maaş Kesintisi Yapacak ve İşten Çıkaracak

Google, COVID Aşılama Politikasına Uymayan Çalışanlarına Maaş Kesintisi Yapacak ve İşten Çıkaracak
——– PARAKULE.COM ——–

Google'ın liderliği tarafından dolaşıma sokulan ve CNBC tarafından görülen bir belgede, çalışanların aşı durumlarını beyan etmeleri ve aşı oluklarına dair kanıt gösteren belgeler yüklemeleri, tıbbi veya dini muafiyet başvurusunda bulunmaları için 3 Aralık'a kadar zamanları olduğu belirtildi.

Google, belirtilen tarihten sonra, aşılanmamış ve aşı durumlarını bildirmemiş çalışanlar ile ayrıca muafiyet talepleri onaylanmayanlarla iletişime geçmeye başlayacağını söyledi.

Belge, 18 Ocak'a kadar aşı kurallarına uymayan çalışanların 30 gün boyunca “ücretli idari izne” alınacağını, CNBC' nin haberine göre, bunu altı aya kadar “ücretsiz kişisel izin” izleyeceğini ve ardından “Google ile istihdamlarının sona ereceğini” belirtti.

Google'dan bir sözcü yaptığı açıklamada, “aşı şartlarımız, işgücümüzü güvenli ve hizmetlerimizi çalışır tutabilmenin en önemli yollarından biridir.” dedi.

CNBC raporu hakkında yorum yapmayan Google, Reuters'e şunları söyledi: “Aşı olabilecek çalışanlarımıza yardımcı olmak için mümkün olan her şeyi yapmaya ve aşılama politikamızın arkasında sağlam durmaya kararlıyız”.

Ağustos ayında Google, çalışanlarının 30 Ocak'tan itibaren haftada yaklaşık üç gün ofise dönmesini beklediğini söyledi. Ancak, bu ayın başlarında Omicron varyantındaki artışın ortasında ofise dönüş planını süresiz olarak erteledi.

Google'ın notu şöyle: “ABD'de Google'ın neredeyse tüm rollerinin icra emrinin kapsamına girmesini bekliyoruz.”

 

Şirket, “Google binasına giren herkes tamamen aşılanmalı veya çalışmasına veya tesise gelmesine izin verecek onaylı bir konaklamaya sahip olmalıdır.” diyor.

Kasım ayında, Biden yönetimi, 100'den fazla çalışanı olan Amerikan şirketlerine, çalışanların 18 Ocak'a kadar düzenli olarak COVID-19 için aşılandığından veya Covid testi yaptırdıklarından emin olmalarını emretti.

Ancak Google notunda ise test yaptırmanın yetersiz olduğunu vurgulamak amacıyla, “sık yapılan testler aşıya geçerli bir alternatif değildir” diyor.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ