Hindistan hükümeti kriptoyu yasaklayacak mı? Karar verildi.

Cointurk Kripto  03/12/2021     307 GÜN ÖNCE

Geçtiğimiz haftalarda, Hindistan hükümeti tarafından onaylanmayan kripto para birimlerinin tutulması ve ticareti Hindistan’da yasa dışı bir hale gelebileceği yönünde haberler ortaya çıktı. Bu haberlerin üzerine pek çok kişi Çin’in kripto para yasağının ardından Hindistan’dan da böyle bir yasak gelmesini bekledi.

Hindistan Hükümeti Kararını Verdi!

Yerel basında yer alan haberlere göre, Hindistan hükümeti kripto paraları tamamen yasaklamak için harekete geçmeyecek ve bunun yerine sektörü düzenleyecek.

23 Kasım’da Hindistan hükümetinin tüm “özel” kripto para birimlerine yasak getirirken resmi bir dijital para biriminin oluşturulmasını öneren bir yasa tasarısını düşündüğünü bildirdi.

Haber, ertesi gün yerel kripto borsası WazirX‘te panik satışına yol açtı ve faturadaki belirsiz ifadeler ve hükümetten açıklama eksikliği o zamandan beri birçok kişiyi Hindistan’daki kripto beklentileri konusunda ikiye böldü.

Ancak Hintli haber kuruluşu NDTV, 2 Aralık’ta hükümette önerilen kripto yasa tasarısıyla ilgili olarak dolaşan bir kabine notunun ayrıntılarını aldığını bildirdi.

NDTV muhabiri Sunil Prabhu, notun, yerel kripto para borsalarının düzenlenmesini denetleyen Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) ile kripto para birimlerini kripto varlıkları olarak düzenleme önerileri içerdiğini söyledi.

Prabhu’ya göre, yatırımcılara kripto varlıklarını beyan etmeleri için belirli bir zaman dilimi verilecek ve sonrasında ise yatırımcıların kripto varlıklarını SEBI tarafından düzenlenen borsalara aktarmaları gerekecek. Bu da özel cüzdanların Hindistan’da yasaklanabileceğini işaret ediyor.

Prabhu, Hindistan hükümetin’in aldığı bu kararın,  kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını önlemeye yönelik baskısının bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Hindistan’ın CBDC Planları Askıya Alınacak

Prabhu ayrıca hükümetin, kripto sektörüne odaklanırken Hindistan Merkez Bankası (RBI) ile bir merkezi dijital banka para birimi (CBDC) için planlarını askıya alacağını söyledi. Herhangi bir kripto varlığının para birimi veya yasal ihale olarak tanınmasına izin vermeyecek, bu da ikisi arasında net bir ayrım sağlamayı amaçladığını düşündürmektedir:

"Kripto para yasal bir ihale olarak kabul edilmeyecektir. Bu açık bir hayır. Bence bu, başbakanın bile o toplantıdaki müzakerelerinde böyle bir şeyin olmamasını sağlamak için kesinlikle net bir şekilde ortaya koyduğu şeydi. Bence bunu [CBDC] daha sonraki bir aşamada RBI için bağımsız bir sanal para birimi olarak yapacaklar, bu yüzden kesinlikle yakında bir sanal para birimi bekleyebilirsiniz, ancak bu farklı bir zamanda gerçekleşecek"

NDTV’den gelen raporlar, bazı Hintli kripto yatırımcıları tarafından memnuniyetle karşılandı. Bir Reddit kullanıcısı olan “ultron290196”, potansiyel olarak artık doğrudan bir yasak hakkında endişelenmenize gerek kalmadığı için rahatladığını ifade etti.