• YARIM ALTIN
  4.757,00
  % 5,49
 • AMERIKAN DOLARI
  23,2252
  % 7,58
 • € EURO
  25,0877
  % 7,94
 • £ POUND
  29,2419
  % 7,52
 • ¥ YUAN
  3,2568
  % 7,42
 • РУБ RUBLE
  0,2829
  % 7,07
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.561,18
  % 3,20

İlk çeyrekte büyüme beklentiyi aştı

İlk çeyrekte büyüme beklentiyi aştı

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüme kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bir önceki çeyreğe göre ilk çeyrekte büyüme yüzde 1,7 oldu.

Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları, 2021 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 7,4 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 1,3, yatırımlar ise ilk çeyrekte yüzde 11,4 arttı.

Mal ve hizmet ihracatı, 2021 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 3,3 artarken ithalatı yüzde 1,1 azaldı.

Bu rakamların ardından büyümeye en fazla katkının özel tüketimden geldiği görüldü. Katkı bazında özel tüketimi yatırımlar takip ederken, net ihracat katkısı 1,1 puanda kaldı. Devletin nihai harcamalarının katkısı ise yüzde 0,2 puan olarak kaydedildi.

Sanayi yüzde 11,7; hizmetler yüzde 5,9 büyüdü

Sektörlere bakıldığında tarım sektörünün 2021 yılı ilk çeyreğinde yüzde 7,5 büyüdüğü izlendi.

Sanayi sektörü yüzde 11,7 büyürken, imalat sanayi sektöründe ise büyüme yüzde 12,2 oldu.

Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 12,5 daralan inşaat sektörü bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,8'lik büyümeyle pozitif tarafa geçti.

Hizmetler sektöründe devam eden koronavirüs salgınının etkileri hissedilmeye devam etti. Sektörün büyümesi yüzde 5,9 olarak kaydedildi.

Makine yatırımları arttı, inşaat yatırımlarında gerileme sürdü

Yüzde 11,4 artışla büyümeye önemli katkı yapan yatırımlar kaleminin detaylarına bakıldığında makine teçhizat yatırımlarındaki artış ivmesinin devam ettiği görüldü. Buna göre yılın ilk çeyreğinde makine ve teçhizat yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 30,5 yükseldi.

İnşaat yatırımlarında ise gerileme ivmesi yılın ilk çeyreğinde de devam etti. Verilere göre inşaat yatırımları yüzde 4,7 daraldı.

Ekonomistler büyüme verilerini nasıl değerlendirdi?

Ekonomist Haluk Bürümcekçi büyüme verilerine ilişkin değerlendirmesinde hanehalkı tüketiminin katkısına dikkat çekerken yatırımlar tarafında ise makine-teçhizat yatırımlarındaki artışa vurgu yaptı.

Bürümcekçi önümüzdeki döneme ilişkin büyüme görünümünde ilk sinyallerin milli gelir büyümesinin 2021 yılının ikinci çeyreğinde sınırlı güç kaybettiğine işaret ettiğini belirtti. Bürümcekçi önümüzdeki dönemin büyüme görünümüne ilişkin şunları belirtti: “Bu yıl ikinci çeyrek görünümü öncü göstergelerine bakıldığında; Türkiye PMI endeksi mevsimsel düzeltilmiş Nisan değeri ile önceki çeyreğe göre düşerken, Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi Nisan-Mayıs ortalaması da önceki çeyrekten düşük gerçekleşmiş, kapasite kullanımı ortalaması yüzde 75,7 ile önceki çeyreğe göre sınırlı artmış, Tüketici Güven Endeksinde ise 78,7 ile önceki çeyreğe göre belirgin azalış gözlenmişti. Başta turizm olmak üzere hizmet sektörlerinde ise zayıflık devam ederken, dış talepte toparlanma devam etmişti. Dolayısı ile, genel olarak ikinci çeyrekte milli gelir artışının sınırlı güç kaybedeceğine işaret etmişti.”

Bloomberg HT yayınına konuk olan Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp ve Coface Ekonomisti Seltem İyigün, Türkiye’nin büyüme verilerini değerlendirdi.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, TÜİK’in bu yılın ilk çeyreğine (Ocak-Mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarına ilişkin olarak, açıklanan verilerin büyük ölçüde beklentilerle tutarlı olduğunu söyledi. Baz etkileriyle bu çeyreğin büyüme kaydetmesini beklediklerini aktaran Demiralp, “Bunun da tüketim ve dış ticaret kanalından gelmesini bekliyorduk.” dedi.

Demiralp değerlendirmesinde, yatırımların yüzde 11,4 ile bir önceki çeyrekteki güçlü ivmesini devam ettirmesini olumlu karşıladığını söyledi. Geçen senenin son çeyreği haricindeki daralmalardan sonra makine teçhizatında yenileme ihtiyacı doğduğunu ifade eden Demiralp, “Bu senenin birinci çeyreği Naci Ağbal’ın başta olduğu ve kurun büyük ölçüde kontrol altına alındığı bir dönemdi. Kurdaki bu güçlenmeyle birlikte ithal bazlı makine teçhizatındaki yenilemelerin daha rahat bir şekilde ödenebilmesinden dolayı bunda da etkili olmuştur.” dedi.