Bir yandan küresel ekonomideki enflasyonist baskı giderek artarken diğer yandan enflasyonun tahmin edilenden daha uzun sürebileceğine ilişkin endişeler de artıyor.

Yazarlar - Doç. Dr. M. Levent YILMAZ  24/11/2021     218 GÜN ÖNCE

Bir yandan küresel ekonomideki enflasyonist baskı giderek artarken diğer yandan enflasyonun tahmin edilenden daha uzun sürebileceğine ilişkin endişeler de artıyor. Artan enerji ve emtia fiyatları, pandemi dönemine has koşullar ve iklimin etkisiyle artan gıda fiyatları ve nihayet tedarik zincirlerindeki aksamalar gün geçtikçe fiyatlama davranışlarını olumsuz yönde bozuyor.

Böyle bir dönemde Uluslararası Para Fonu (IMF) sözcüsü Gerry Rice’tan kritik bir açıklama geldi. Rice, tedarik zinciri aksamalarının devam etmesi veya enflasyon beklentilerinin kısa dönemli fiyat hareketleriyle bozulması durumunda dünyanın bazı bölgelerinde enflasyonun daha kalıcı hale gelebileceğini ifade etti. Bu gelişmenin temel nedenlerinden birisi de arz-talep dengesizliklerinin planlanandan daha uzun sürmesi.

Rice’ın ABD ekonomisi için de uyarıları var. IMF sözcüsü ABD’de yüksek seyreden enflasyonun oldukça ciddi bir risk oluşturduğunu ve FED’in küresel ekonomi için sistemik bir olumsuzluk oluşturacak şekilde önden yüklemeli bir politika tepkisi gerçekleştirmek zorunda kalabileceğini söylüyor.

IMF’nin uyarıları daha sıcaklığını korurken bu kez Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’ten kritik bir açıklama geldi. Bostic de Fed'in güçlü istihdam kazanımları ve yükselen enflasyona yanıt olarak planlanandan daha erken bir faiz artırımına imkan vermek için, parasal teşvikleri kaldırmayı hızlandırmasının gerekebileceğini söyledi. FED’in varlık alımlarını azaltması meselesi yeni değil. Hali hazırda varlık alımlarını azaltmaya başladı bile. Hatta Aralık ayından itibaren hızlanması da karara bağlandı. Ancak daha önce FED Başkanı Powell faiz artırımları için acele edilmeyeceğini söylerken Bostic’in faiz artırımlarının daha erkene alınması gerekebileceğini ifade etmesi Dolar Endeksi’ni yukarı itti.

Dolar Endeksi’nin yukarı gitmesi maalesef gelişmekte olan ekonomiler için çok iyi bir haber değil. Zira bu ekonomiler bir yandan pandemi dönemine has koşullarla mücadele edebilmek için destekleyici politikalar uygulamak zorunda iken diğer yandan enflasyonla mücadele etmek durumunda. Böyle bir durumda FED’in politika değişikliği ile kur kanalından gelecek ilave baskı işleri daha da zorlaştıracak.