• YARIM ALTIN
  3.755,00
  % -0,68
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8327
  % 0,02
 • € EURO
  20,1710
  % -0,22
 • £ POUND
  22,5861
  % -0,30
 • ¥ YUAN
  2,7753
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2661
  % 0,82
 • BITCOIN/TL
  433116,118
  % 0,81
 • BIST 100
  4.527,37
  % -8,17

İspanyol bankaları, müşterilerine yasal olarak kriptoyu nasıl sunacakları konusunda netlik arıyor

İspanyol bankaları, müşterilerine yasal olarak kriptoyu nasıl sunacakları konusunda netlik arıyor

İspanyol bankaları şimdi müşterilerine kripto varlıkları sunma olasılığını araştırıyor. 

Yerel satış noktası Cinco Días'ın  bildirdiğine göre, potansiyel bir patlamayı kaçırma korkusu, birçok işletmeyi bu platformlar için uygun kayıtta kayıt altına alınmaları gerekip gerekmediğini sorgulamaya sevk etti.

Haziran ayında, İspanya Merkez Bankası, Eylül ile bu ayın sonu arasında kayıt başvurusunda bulunmak için gerekli talimatları ve evrakları sunacağını belirtti. 

Bu noktada İspanyol hükümeti, kayıtların hukuka uygun olması için süre sınırlarını belirleyen 7/2021  sayılı Kraliyet Kararnamesi'ni kabul ederek mevzuata  tepki gösterdi. Altı aylık dönem 29 Nisan'da başladı ve 29 Ekim'de sona eriyor.

Solana rekor fiyatından %10'dan daha az; Analist tüm zamanların en yüksek seviyesini işaret ediyor Bitwise CIO, Bitcoin ETF'nin büyük yatırımcıların kripto satın alması için yeni yollar keşfettiğini söylediBitcoin'de 2.6T AUM ile yatırım devi: Bu tür varlıklar için muazzam bir çekicilik var.

Ancak İspanya Merkez Bankası'ndan bu belgelerle ilgili henüz bir bilgi yok. Uygunluğun izlenmesinden sorumlu makam olacak olmasına rağmen, sosyal ağlarda veya kurumun web sitesinde bu tür kayıtlara ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Yasal kaynaklara göre düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanması zor olacak. Yine de, topluluk yetkilileri, 2022'nin başına kadar onaylanması için hızlı hareket edecek.

Para birimi dönüştürme hizmeti için kayıt önceliklidir

İspanya'da en acil olanı, 10/2020 Kara Para Aklama ve Terör Finansmanının Önlenmesine Dair Kanunda belirtilen mevzuatla ilgili olarak itibari para birimi ve elektronik cüzdan saklama için sanal para birimi dönüştürme hizmetleri sağlayıcılarının bir listesidir. Örneğin, satıştan saklama ve depolamaya kadar sanal para birimini kullanan tüm faaliyetin kaydı.

“İspanya Bankası, kayıt yükümlülüğüne uygunluğu ve kayıt erişimi ve kaydın sürdürülmesi için gereken onur koşullarına uygunluğu denetlemeye yetkili olacaktır.

Ayrıca, yönetmelikte bu ayın 29'una kadar faaliyete geçmesi gereken bu sicilin sadece kara para aklamayla mücadele için kurulacağı belirtiliyor.

Bu durumda mesele, durumu açıklayan yasal kaynaklara göre, kara para aklamayla mücadele yasaları tarafından zaten izlenen ve dolayısıyla bu düzenlemeler kapsamında zaten “zorunlu konu” olan bir şirketin de bu listede yer alması gerekip gerekmediğidir.

Bankalar kayıt sürecini hazırlıyor

Sonuç olarak, birçok büyük finans kuruluşu, bu hizmetleri sağlamak için kayıt yaptırmaları gerekip gerekmediğini belirlemek için uyum ekiplerini görevlendirmiştir.

 Batı Avrupa'da Nisan 2021 – Temmuz 2021 arasında %19,7 ile  en yüksek toplam hissedar getiri oranını kaydeden İspanya'nın BBVA bankası, İsviçre'de dijital varlık saklama ve satış hizmetleri sunan ticari bir kripto varlık işletmesi kurdu. 

CaixaBank ise, şu anda müşterilerin kullanımına açık olmamasına rağmen, bu tür hizmetlerden oluşan bir pilot projeyi tanıtmak için Onyze'yi seçmiştir.