• YARIM ALTIN
  3.783,00
  % -0,86
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8331
  % 0,05
 • € EURO
  20,2856
  % -0,15
 • £ POUND
  22,6766
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  2,7786
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2668
  % 0,07
 • BITCOIN/TL
  429891,469
  % -2,27
 • BIST 100
  4.895,52
  % -2,04

İstanbul’da yeni deniz taksiler suya indi

İstanbul’da yeni deniz taksiler suya indi

İstanbul'da bir dönem çalışan ancak daha sonra kullanımı durdurulan deniz taksiler yeniden hizmete başlıyor. Haliç Tersanesi'nde üretilen ilk yerli deniz taksi bugün suya indirildi. Taksilerden ilk 8'i ekim ayıyla birlikte yolcu taşımaya başlayacak. Toplamda 50 deniz taksi üretilecek.

İBB tarafından yerli ve milli olarak üretilen 50 deniz taksiden yapımı tamamlanan 8 deniz taksi denize indirildi.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 2

Engellilerin, bebek arabalı ailelerin ve bisikletlilerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde özel olarak tasarlanan deniz taksiler, on yolcu kapasiteli olarak çalışacak. Haliç Tersanesi'nde düzenlenen törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Sekreter Can Akın Çağlar ve ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan katıldı.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 3

“98 NOKTADAN ÇAĞIRILABİLECEK”

Deniz Taksi projesinin, 2021 yılının Ocak ayında aldıkları kararla başladığını belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Deniz taksi İstanbul'a hem nitelik hem de hızlı ulaşım açısından farklı bir soluk getirecek. Bugün ilk 8 deniz taksimizi denize indiriyoruz. Toplamda 5'i hibrit olmak üzere 50 adet deniz taksi üretilecek. Deniz taksiler ekim ayında hizmete girecek.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 4

Hibrit sistemli deniz taksilerimiz 10 yolcu kapasiteli olacak. İstanbul'un 98 noktasından çağırılabilecek bir kabiliyete sahip olacak” dedi.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 5

“FARKLI DENİZ TAKSİ RUHSATLARI TEK BİR SİSTEM ALTINDA TOPLANACAK”

Deniz taksi ağını genişletmeyi amaçladıklarını belirten İmamoğlu, “Taksilerimizin yüksek hıza çıkabilme ve engelli vatandaşlarımızın kolayca inip binebilmesini sağlayacak rampa özelliği var. Bütün vatandaşlarımızın kolayca bineceği bir imkan sağlıyor.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 6

“SABİT BİR AÇILIŞ ÜCRETİ OLACAK”

Taksimetre modeliyle sabit bir açılış ücreti olacak. Belirli bir mil açıldıktan sonra, mil başına ücret ödenecek. Araçlarımız, düşük yakıt tüketimiyle ilgili getirdiği avantajlar ve ulaşılabilir fiyatlarla İstanbulluların hizmetine sunulacak.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 7

Farklı deniz taksi ruhsatlarını tek bir sistemde toplayıp, özel katılımcılar ve özel bir uygulamayla pratik ödeme sistemlerinin devreye girdiğini göreceksiniz” diye konuştu.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 8

“10 YOLCU KAPASİTELİ ENGELSİZ BİR TEKNE İNŞA ETTİK”

Deniz taksi sürecinde yaptıkları çalışmaları anlatan Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, proje kapsamında 'Ulaşılabilir Bir Araç ve Sürdürülebilir Bir İşletme' anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 9

Dedetaş, “Yüzde 100 yerli, insan gücümüz ve şirketimizde geliştirdiğimiz tasarım ve üretim sürecimizde İstanbul denizinde çevreci ve hareketli yolcu rampasıyla ve düşük su çekimiyle farklı yüksekliklerden iniş ve biniş sağlayan engelli yolcuya uygun 10 yolcu kapasiteli engelsiz bir tekne inşa ettik” dedi.

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 10

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 11

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 12

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 13

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 14

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 15

İstanbul'da yeni deniz taksiler suya indi - 16