• YARIM ALTIN
  3.506,00
  % 0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6440
  % 0,01
 • € EURO
  19,6447
  % -0,27
 • £ POUND
  22,8636
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  2,6808
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2984
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  319848,716
  % -0,38
 • BIST 100
  5.005,30
  % 3,08

Jeopolitik risklerin ve Fed’in enerji enflasyonuna etkisi ne olacak?

Jeopolitik risklerin ve Fed’in enerji enflasyonuna etkisi ne olacak?
——– PARAKULE.COM ——–

Ancak son dönemde daha fazla konuşuyoruz ve görünen o ki önümüzdeki dönemde daha da fazla konuşuyor olacağız. Çünkü artan enerji maliyetleri aynı zamanda en önemli makro ekonomik göstergelerden birisi olan enflasyona da etki ediyor. Hatta son dönemde küresel enflasyonist baskı en çok gıdadan ve ağırlıklı olarak enerji fiyatlarındaki artışlar tarafından geliyor.

Pandeminin hemen başında piyasalarda eşanlı yaşanan “arz-talep” şoku pek çok üründeki fiyatlama davranışlarının uzun süreli bozulmalarına neden oldu. Talebin aşırı düşmesi ile petrol fiyatlarında hızlı düşüşler gördük. Ancak sonrasında salgına karşı alınan tedbirler ve aşıların bulunması ile ekonomiler yeniden açılmaya başlayınca bu kez petrol fiyatlarındaki artışa tanıklık etmeye başladık. Hatta pek çok uzman ve kurum petrol fiyatları için varil başına 100 doları tahminleri ifade etmeye başladı.

Sonrasında Rusya-Ukrayna geriliminin şiddetlendiğini şahit olduk. Bugünlerde petrol fiyatı tahminlerinde varil başına 114 ve 125 dolarları da okuyoruz. Yani pandemiden çıkış döneminin petrol fiyatlarını artırıcı etkisine bir de jeopolitik riskler eklenmiş oldu. Bu hali ile bakarsak bir süre daha enerji fiyatlarındaki artışlara hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Söz konusu enerji fiyatları olunca bizim gibi gelişmekte olan ekonomilerin yakından takip ettiği bir diğer veri de döviz kuru. Zira petrol ve diğer enerji emtiaları ABD Doları üzerinden fiyatlanıyor ve ticareti yapılıyor. Peki önümüzdeki dönemde Fed yani ABD Merkez Bankası ne yapacak?

Aslında bir süreden bu yana Fed varlık alımlarını azaltıyor. Hatta son toplantısında varlık alımlarını Mart ayı başında tamamen bitireceğini ilan etti. Dahası yine Mart ayı toplantısında ilk faiz artışını da göreceğiz. Ancak dahası var. Çünkü Fed artık 8,9 trilyon dolara dayanan bilançosunu da daraltmayı konuşmaya başladı. Tüm bu gelişmeler artık ucuz dolar döneminin sona ereceği anlamına geliyor ve önümüzdeki dönemde Dolar Endeksi’ndeki artışlara hazırlıklı olmak gerekiyor.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım üzere hem enerji fiyatlarının hem de enerji emtialarının ticaretinin yapıldığı doların değerinin artacağı bir dönemin içindeyiz. Bu durum bir yandan enerji ithalatçısı ülkelerin cari açık faturasını artırırken diğer yandan tüm dünyadan enerji fiyatlarından enflasyona geçişkenliğin artacağı anlamına geliyor.

Dünya hali hazırda yüksek enflasyonla mücadele etmeye çalışırken enerji emtia fiyatlarındaki bu artışların uzun süreli etkilerinin ülke ekonomileri üzerindeki etkilerini de göz önüne alırsak özellikle 2022 yılı pek çok açından akıllarda kalacak bir yıl olacağa benziyor.

——–  ——–

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ