• YARIM ALTIN
  3.467,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6438
  % 0,03
 • € EURO
  19,5443
  % 0,14
 • £ POUND
  22,6306
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  2,6711
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2956
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  313393,560
  % -1,26
 • BIST 100
  4.980,56
  % -0,39

JPMorgan’dan Bitcoin fonu

JPMorgan’dan Bitcoin fonu

Nisan ayında CoinDesk gibi kripto varlıklarla ilgili haber sitelerinde duyurulan JPMorgan'ın Bitcoin fonu hayata geçiyor.

Son dönemde düzenleme haberleriyle gündeme gelen Bitcoin bu sefer ABD'nin büyük bankalarından JPMorgan'ın yeni fonuyla konuşuluyor.

Kripto para haberleri yayımlayan CoinDesk'in haberine göre banka varlıklı müşterilerine Bitcoin fonu sunuyor.

CoinDesk, iki kaynağa dayandırdığı haberinde bankanın JPMorgan Private Bank müşterilerine NYDIG ile ortaklaşa yönetilen bir fon sunduğunu söyledi.

CoinDesk'e yapılan açıklamada, henüz müşterilerden herhangi bir yatırım alınmadığı, ancak bankanın yakın zamanda danışmanlarla görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

CoinDesk, Nisan ayında JPMorgan'ın böyle bir fon sunmayı planladığı haberini yapmıştı.

ABD'de düzenleme gündemi

JPMorgan Bitcoin fonu adımını atarken ABD'de kripto varlıklara düzenleme konusu gündemdeki yerini koruyor.

 

ABD’nin sermaye piyasaları düzenleyici kuruluşu SEC'in Başkanı Gary Gensler, kripto para birimlerini daha sıkı bir şekilde takip etmek istediğini belirtmişti.

Gensler, Blockchain ve kripto para teknolojisi ile “nötr” bir şekilde ilgilense de yatırımcıların korunması konusunda “nötr olmadığını” söylemişti.

Kripto para birimlerine yönelik bugüne kadarki en kapsamlı röportajını Bloomberg’e veren Gensler, “Birileri spekülasyon yapmak isterse bu onların tercihi ama bizim devlet olarak dolandırıcılara karşı yatırımcılarımızı korumamız gerekiyor” demişti.

Kripto para birimlerini izlemek için ABD Kongresi’nden yasal yetki talebinde bulunan Gensler, bununla birlikte SEC’nin halihazırdaki yetkilerinin oldukça geniş olduğunu vurguladı.

Son yıllarda hangi kripto paraların SEC’nin denetimine tabi olacağı konusu sık sık gündeme geliyordu. Bitcoin ve diğer bazı para birimleri menkul kıymet olarak değil, emtia olarak işlem görüyor. Ancak binlerce başka kripto para birimi var ve Gensler çoğunun SEC kurallarına tabi menkul kıymetler olarak ele alınması gerektiği görüşünde.