• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Kripto Para Alanında 2022’de de Trend Onlar Olabilir!

Kripto Para Alanında 2022’de de Trend Onlar Olabilir!

Her ne kadar fiyatlarda son zamanlarda düşüşler yaşansa da 2021 yılı kripto para birimi endüstrisi için iyi bir yıl oldu. Hem kurumsal kabul arttı, hem fiyatlarda rekorlar kırıldı hem de yeni alanlar ve gelişmeler ilginin artmasına sebep oldu.

Bununla birlikte her yıl olduğu gibi 2021’de beraberinde bazı trendleri getirdi. DeFi geçtiğimiz yılın trendi iken 2021’de metaverse, NFT ve GameFi trend haline geldi.

GameFi Herkese İstediğini Veriyor

Uzman isimlere göre GameFi’nin yükselişi kaçınılmazdı. GameFi sektöründe yıllardır birkaç proje var ancak bu projeler 2021 yılına kadar sessiz sakin ilerlediler. Yapılan açıklamalara göre hem NFT hem metaverse’ün hızlı bir şekilde popüler olması ve insanların “oyunlaştırma”ya büyük ilgi duyması kaçınılmaz bir şekilde GameFi’nin parlamasını sağladı.

GameFi özellikle oyun oynayarak para kazanmak isteyen kişilerin ilgisini çekiyor. İşin içine bir de kripto para birimleri ve NFT dahil olunca popülarite hızla artıyor. Çünkü insanlar hem oyun oynuyor hem de bu sayede para kazanıyor.

Metaverse Mucizesi

Özellikle Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ile yavaş yavaş popülerlik kazanan metaverse evreni bir anda gündeme oturdu. Bu alanda hizmet veren ve hizmet vermeye hazırlanan pek çok firma işleri hızlandırdı.

Ayrıca kripto para ekosisteminde de bu alana yatırım yapan ya da direk metaverse olarak ortaya çıkan projeler var. Nitekim bu projelerin kripto para birimlerinin 2021 yılında çok büyük artışlar yaşadıklarına da şahit olduk.

Öte yandan pek çok analist ve yatırımcı, yatırım yaptıkları metaverse coin’lerin uzun vadede çok kazandıracağını ifade etse de kısa vadede de kazanan pek çok kişi oldu.

GameFi ve Metaverse’ün Birleşmesi

Aslında bu iki alanında birleşmesi NFT’ler de işin içine dahil olduktan sonra yepyeni bir dünyanın kapılarını açma potansiyeline sahipler. Nitekim büyük teknoloji firmaları da aslında bu fırsatı görüyor ve yeni gelişen ekosisteme yatırım yapıyor.

Dolayısıyla GameFi’nin ve metaverse’ü henüz yolun başında olduklarını ve önlerinde çok geniş bir fırsatlar yelpazesinin bulunduğunu ifade edebiliriz.

 

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.