• YARIM ALTIN
  3.977,00
  % -0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0237
  % 0,08
 • € EURO
  20,4697
  % 0,56
 • £ POUND
  23,3407
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  2,7682
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2476
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  537973,505
  % -0,19
 • BIST 100
  4.923,56
  % -1,04

Küresel piyasalarda iştah düşük

Küresel piyasalarda iştah düşük

Küresel piyasalar yeni işlem gününe düşük iştahla girdi.

Asya Borsalarında kayda değer düşüşler gözlendi. Asya’daki kayıplarda teknoloji hisselerine gelen satış, Japonya’nın başkenti Tokyo’da yeniden olağan üstü hal uygulamasının gündeme gelmesi ve Çin’de ekonomik toparlanmanın tepe yapmış olabileceği beklentileri etkili oldu.

Çarşamba günü rekor gören ABD endekslerinde ilk vadeli işlemlerde hafif düşüş görüldü.

Çin Devlet Konseyi merkez bankasının, daha fazla kredi vermelerini sağlamak için bankalara daha fazla likidite sağlayabileceğini açıkladı. Açıklamada zorunluk karşılık oranlarının düşürülmesi dahil para politikası araçlarının kullanılacağı belirtildi.

ABD’de açıklanan Fed tutanaklarının ardından Wall Street endeksleri Çarşamba gününü rekor seviyelerden kapanmıştı. Önceki gün 8 baz puana yakın düşen ABD 10 yıllık tahvil getrisi, kayıplarını dün de sürdürdü ve 3 baz puan geri çekilerek yüzde 1,3163’ten kapandı.

 

Çarşamba günü yükselen Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde kazançlarını korudu.

Fed tutanaklarında ilerleme öngörüsü

Amerikan Merkez Bankası Fed’in son Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarına göre, bankanın yetkilileri, varlık alımlarının azaltılmasının (tapering) ön koşulu olan hedeflere doğru “kayda değer ilave toparlanma”nın henüz karşılanmadığı görüşünde olsa da ilerlemenin devam etmesini bekliyorlar.

15-16 Haziran’da gerçekleştirilen toplantının tutanaklarına göre bazı yetkililer varlık alımlarının azaltılması için gerekli koşulların, daha önceki toplantılarda tahmin ettiklerinden biraz daha erken karşılanacağını öngördüler.

Tutanaklarda, katılımcıların genel olarak “ihtiyatlı planlamanın bir parçası olarak” gerekli şartların oluşması ve uygun görülmesi halinde varlık alımlarını azaltabilmek için doğru pozisyonlanmış olması gerektiği görüşünde olduğu belirtildi.

Fed üyelerinin enflasyonu yukarı yönlü baskılayan işgücü kıtlığı ve arz sıkıntılarının ne zaman ortadan kalkabileceği konusunda çok sayıda soru işaretine sahip olduğunu da gösteren tutanaklarda, “Katılımcıların önemli bir çoğunluğu enflasyon tahminlerine yönelik risklerin yukarı yönlü olduğuna karar verdi” denildi.