• YARIM ALTIN
  3.770,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8410
  % 0,05
 • € EURO
  20,1807
  % -0,16
 • £ POUND
  22,6692
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  2,7732
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2635
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  433382,544
  % 0,59
 • BIST 100
  4.930,18
  % -1,35

Likit Varlıklar, Küresel Kalkınmaya Gereğinden Fazla Güç Verebilir. Altın Analizi…

Likit Varlıklar, Küresel Kalkınmaya Gereğinden Fazla Güç Verebilir. Altın Analizi…

Eray ALTINTAŞ

ABD 10 yıllıklarını incelediğimizde, ilk gözümüze çarpan durum, Ekim ay’ında başlayan kuvvetli bir giriş dalgası olarak karşımıza çıkıyor.

Bu süreçte TRUMP ve ÇİN tarafı iyice gerilmiş ve piyasa güvenli limanlara koşmaya başlamıştı. ABD yerli yatırımlar ağırlıklı olarak 10 yıllık ve ALTIN nezdinde ciddi ataklara sebep olmuştu. Küresel bazda 1400’lerde fiyatlanan ve içerisinde Çin tedirginliğini fiyatlayan ALTIN önce 1500’lere sonra da pandemi etkisiyle birlikte 2000’lere kadar çıkmıştı.

Mortgage krizini takip eden dönemde ise piyasayı iyileştirme adımları ile birlikte kademeli olarak yükselen Altın yine şu andaki seviyeleri görmüştü.

Kriz etkisiyle eşit bir fiyatlanma gözlemlediğimiz Ons işlemlerine ve ABD 10 yıllıklarını incelediğimizde, artık ters hareketin başlayabileceğini düşünebiliriz. Yukarıdaki 10 yıllık getiri grafiğine baktığımızda, Pandemi döneminde fonların Hisse tarafına aktığını biliyoruz ancak çok yükske meblağların Tahvil kanadına naklolduğunu da anlayabiliriz.

Bu yıl’ın başından itibaren konjonktürde yeniden pozitif eğilim gözlemliyoruz ancak getirilerdeki düşüş yani tahvile yeniden girişin artığı son adımda 3.varyant endişelerinin fiyatlandığını da anlayabiliriz. Büyük bir kararsızlık içerisinde ilerleyen ons’ta önümüzdeki günlerde volatilite ciddi artabilir ve yatay dalgalanmalarının standart bant genişliğinde, bir önceki hafta gördüğümüz gibi artış deneyimleyebiliriz.

Dow teorisine göre geniş baktığımızda ise ana trendin pozitif eğimde nizami bir kanallanma yaşadığını fark edebiliyoruz. Önceki tepe’yi incelediğimizde o dönemde tahvillere giriş kademeli olarak yıllara yayılsa da ekonomik aktivitenin ABD tarafında sekteye uğradığı o dönemde 10 yıllıkların şimdiki kadar talep görmemesi anlaşılabilir bir durum.

Büyük resme bakmaya devam ettiğimizde alt bandın ons başına 1544 dolar desteğine doğru, küresel ekonomik aktivitede iyileşmeyle birlikte tekrar edebileceğini teknik olarak bekleyebiliriz.

Kısa vadede ise toparlanma adımlarının ne kadar kararsız olduğunu 1. ve 2. çizimleri incelediğimizde görebiliyoruz, çok sert bir tahvil talebi ve çok sert kararsız bir fiyatlanmayı beraberinde getiriyor.

Tekrar kısa vadeli bir yükseliş beklediğim altın işlemlerinde ise genel trendin negatif yönde olduğunu düşünüyorum.

Toparlamak gerekirse, küresel kalkınma için 2008’dekine nazaran çok daha büyük bir enerji birikmiş durumda.

Tahvil, ALTIN, Hisse kanadındaki efektif fonların, toparlanan bir küresel ticarette ve serbestilerde çok daha hızlı hareket edeceğini söyleyebilirim. Belki de bu Britanya Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkelerin enflasyon tahminlerini de etkileyebilir.