• YARIM ALTIN
  3.768,00
  % -0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8326
  % 0,02
 • € EURO
  20,1922
  % -0,10
 • £ POUND
  22,6523
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  2,7762
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2653
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  431404,264
  % 0,25
 • BIST 100
  4.704,90
  % -4,57

Mali İşler Alanında Gelişim İçin Birkaç Yöntem

Mali İşler Alanında Gelişim İçin Birkaç Yöntem

Firmalarımız; COVID, iklim Değişikleri, kur oynaklıkları gibi kendilerinden bağımsız onlarca dış etkenin, aşırı etkili olduğu bir ortamda iş yapmanın zorluklarını yaşıyor. Eko-politik  denilen çoklu değişken bir çevrede iş yapmak inanılmaz zorlu dönem. Rekabet etmek dahi şu anda arka planda . İyi bir okur olarak son 2 senedir “Yoğun Rekabet”  sözünü pek duymadım. Var olma savaşı verilen bir dönem geçiriliyor.

Şirketlerin de bu ortamda en önemli kaynağı olan insanının, çalışanının çoklu düşünmesi ve donanımlı olması gerekiyor. Peki “çoklu düşünmeyi kişiler nasıl kazanır?” sorusuna değişik bir yaklaşım sergileyelim. Tabiki ana disiplin olarak yine mali işler ağırlıklı bir bakış olacak.  

Tüm dünyada, Harvard Üniversitesinin yayılmasında büyük pay sahibi olduğu MBA (Master of Business Administration) İşletme Master programı nerede ise tüm işletme okullarında sunulmakta. Okullar için de iyi bir gelir kaynağı tabiki.

Son 30-40 yıldır gündem de bir konu. Tartışılan konular arasında ”işletme bölümünü bitiren kişiler MBA yapmalı mı?” dan başlar, “4 yıllık okuldan mezun olup, 3-4 sene çalıştıktan sonra mı gidilmeli?” şeklinde sorgulanmaya devam eder. Bu soruların cevapları sadece kişisel bazda verilebilir. Bir de yaştan bağımsız bir eğitim. Sorulara verilen yanıta göre 25 yaş ile 40 yaşlarında kişileri aynı sınıfta görebilirsiniz. Programın özelliğine göre, 1 ila 2 yıl arası bir süre eğitim için gerekiyor.

Özellikle yeni dönemde, alternatif eğitim noktaları gündeme getiriliyor. Satılan Malın Maliyeti değil Serbest Muhasebe  Mali Müşavir anlamına gelen SMM belgesi alınması, mali işlerde çalışanlar için özellikle  gündemde.

Big 4 denilen denetim, vergi, danışmanlık şirketleri EY, Deloitte, KPMG, PWC’de 3-4 sene çalışmakta ana eğitim noktalarından biri.

Mali iş ilanlarına baktığınızda SMM belgesi sahibi olmak ya da Big-4’de minimum 3 sene çalışmak gibi ön şartların istendiğini görüyoruz.

Ders verdiğim öğrencilere genç yaşlarında önlerine gelen her türlü belgeyi, çalışarak almalarını hep ilettim. Asansör kullanma belgesi dahil.  Özellikle SPK lisanslama sınavlarına girmeleri konusun da oldukça ısrarcı olmuşumdur. Hangi belgeye, ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

Bu makale de özellikle yabancı dili olanlar için uluslararası anlam da geçerli olan CFA “ingilizcesi, Chartered Financial Analyst olan sertifika. Kişilerin finansal ve sigortacılık alanında yetkinliğini kanıtlayan bir sertifikadır. Bu sertifika, yatırım yönetimi alanında uluslararası bir firma olan CFA Enstitüsü tarafından yayınlanmaktadır. CFA sertifikası bir diploma niteliği taşımaktadır. 3 seviye sınavından oluşup, her bir aşama ciddi çalışma gerektirmektedir.”

Hatta şu yorumların içerildiği makalelere de rastladım. MBA yapmak çok pahalı ve çalışma hayatına 1-2 sene ara vermek gerekiyor. CFA belgesi almak da aynı değerde ve çalışmanıza devam edebiliyorsunuz, hatta MBA yapmaya göre oldukça hesaplı. Her bir seviye birbirinden zorlu, ve ciddi çalışma gerektiriyor. Türkiye’de bu konuda kurslar veren kurumlar da mevcut. Konuyu derinlemesine araştırmanızı kuvvetle tavsiye ederim.

Bir diğer uluslararası belge ise CMA dir. “Yönetim Muhasebesi Sertifikası. Kurumsal finans yönetimi, finansal planlama, yönetim muhasebesi ve performans yönetimi, iç kontrol, risk yönetimi, finansal raporlama ve stratejik finans konularında bilgi yeterliliğini ölçmeye ve belgelemeye yönelik uluslararası geçerliliği olan bir sertifikadır. Sınav konuları arasında, finansal raporlama, finansal planlama, performans yönetimi, finansal kontrol, yönetim muhasebesi, maliyet yönetimi, iç kontrol, finansal analiz, stratejik planlama, kurumsal finansman, yatırım karar analizleri, karar verme teknikleri, risk yönetimi, iş analitiği, bilgi teknolojileri ve profesyonel etik yer almaktadır.”

Özellikle uluslararası firmaların iş ilanlarında “CFA, ve/veya CMA belgesine sahip olunması avantajdır” diye belirtilmesini görmeniz sürpriz olmaz .

Bu tip yabancı kaynaklı belgeler için çalışmak, ingilizcenizi teknik anlamda özellikle geliştirmenin yanında, teknik anlamda donanımınızı da oldukça arttıracak ve bilgisel güncellenmenizi hızlandıracaktır.  Tabiki belge sahibi olarak, aynı belge sahibi olanlar ile kuracağınız network’un size gelecekte açabileceği lokal veya yabancı ülkelerdeki iş fırsatlarından, ayrıca bahsetmemize gerek yok.

“” Tırnak arası açıklamalar, belgeyi veren kurumların web sitelerinden alınmıştır. Firma ismini reklam olmaması açısından vermiyoruz