Zaman, hepimizin ortak sorunu. Hep bir koşturmaca ve yetişilmeye çalışılan işler. Konuyu mali işlerle kısıtlı tutmaya çalıştığımızdan özellikle takvime karşı koşulan resmi raporların ve iç raporların zamanlamaları önemli sorun. Ve de orta, üst düzey yöneticinin işi, raporlar çıktıktan sonra tutarsızlıkları belirleyip, düzeltmelerin yapılması sonrası yorum ile birlikte ilgili birimlere dağıtmak. Hem resmi hem de iç raporlamada pek gecikme ve yanlış yapma lüksünüz yok.

Metin PİŞKİNOĞLU Yazarlar - Metin PİŞKİNOĞLU  28/11/2021     214 GÜN ÖNCE

Stratejik düşünme sanatı dediğimiz, geçmiş rakamları değerlendirip, geleceğe ait tahmini  senaryolar üretmek ciddi zaman ister. Sağlıklı analiz: düşünme ve öneriler için zaman gerektirir.

  

Üst düzey yöneticilerden birinin bana zamanında ilettiği gibi; işinizin ilk yıllarında şirketlerin misyon, vizyon, strateji gibi konularda söylemleri, genelde teknik konular ile meşgul olduğunuzdan dolayı çok anlamsız, hatta laf salatası gibi gelebilir. Oysa yönetici kademesinde yükseldikçe o söylemlerde ki her bir kelimenin anlamının, çok uzun dönemli dilimde oldukça önemli olduğunu fark edersiniz...

 

Belirlenen hedefler ile aynı istikamette miyiz sorusunun sıklıkla sorulup, cevaplanması ve de rakamsal olarak kontrol edilmesi gerekir. Yönetim kurulunun aslında ana faaliyetlerinden biri “stratejik hedefler takip ediliyor mu, değiştirilmesi gerekir mi” gibi sorulara yanıt bulmak. Risklerin olağanüstü arttığı dönemlerde neler yapıldığı hususunda cevaplar bulmaktır.

 

Mali işlerde fiili üst düzey yöneticilik yaptığımız dönemler de dahil, sabah teknik işlerimize, öğleden sonraları ise toplantılarımıza zaman ayırırdık. Sadece saat 5’ten sonrası içim  mali işlerin yeni iş anlayışları çerçevesinde stratejik hedefler de neredeyiz, neler yapıyoruz, riskler nelerdir gibi ulvi sorulara cevap vermeye vakit kalırdı ancak. Bu şeklide uzun dönemli stratejik hedefler sorularına cevap için zaman ayrılabiliyorduk. Resmin bu kısmının pek değiştiğini düşünmüyorum.

 

Mühim olan nokta bunları doğru bilgilerle sağlıklı bir şekilde sorgulama ve ilgili yöneticilerle tartışmaktır. Bunlar tabiri caizse, ayaküstü konuşulabilecek konular değil. Ön hazırlık yapılmalı, düşünülmeli ve de ilgili birimlerce tartışılmalı.

 

Mali işlerde teknik konular ile ilgili işleri hepimiz yoğun bir şekilde yaşıyoruz. Ancak ürettiğimiz rakamların sadece doğruluğunu değil; taşıdıkları anlamları da yorumlarsak, gelecekteki pozisyonlarımıza kendimizi hazırlamış oluruz. Aslında bir çeşit kariyer planlaması da yapmış oluyorsunuz.

 

Özet olarak stratejik konuları düşünmek için her yönetim seviyesi zaman yaratmak zorunda,  uzun dönemli hedefler ile güncel durumu karşılaştırıp, olası risk alanlarında neler yapılması gerekir, öncelikle buna cevap aramak gerekiyor.  Strateji alanlarında değişiklik gerekir mi gibi sorulara cevaplar aramamız, güncel iş dünyasında bir gerekliliktir, lüks kesinlikle değildir ! Bunu tabiki her gün gerçekleştirmeniz gerekmiyor lakin her ay zaman ayırmanız için elzem bir konu.

Risk yönetimi ile sürprizlere hazırlıklı olmanız önemli...