Mali İşler’de üst düzey yönetici olmanız için uzun saatler çalışmanız gerek...

Yazarlar - Metin PİŞKİNOĞLU  12/08/2021     322 GÜN ÖNCE

Değişkenlerin nev’inin bile sürekli değişim gösterdiği bir ekonomide en zor görevlerden biri Mali İşlerden Sorumlu kişi olmak. Gerek muhasebe fonksiyonu, gerek finans fonksiyonu (raporlama, iç kontrol, dış denetim, vb.)  her türlü hesap kitap işinin olduğu bir dünya’da her türlü sürprize de “önceden hazırlıklı olmak” ön şart.

 

5bin, 10bin kişinin çalıştığı ya da 5-10 kişinin çalıştığı organizasyonların tümünde herkes krizler dahil her dönemde maaşlarının gününde hesabına yatırılmasını beklemekte. Yatmadığın da sorumlu (suçlu?) olarak CEO’yu değil CFO’yu, Mali İşler Direktörünü görür. Taşıması oldukça ağır bir yük ve sorumluluk kesinlikle.  

 

Dijital dünyanın getirdiği yeni ortamda özellikle yönetim anlayışlarının değişmesi ile CFO dan beklentiler de değişti. İcra kurulunun parçası olan ve yönetim kuruluna tüm analitik finansal değerlemeleri, risk analizleri, stratejik yoldaki yerimiz dahil sunmak, mali işlerin konusu. En önemli konu da (ki pek biz de yapılmaz), yapılan önceki uzun dönem tahminlerine 2-3 sene sonra da bakılması, ve nelerin tahmin yapar iken gözden kaçırıldığını ortaya çıkarmak. Bu sayede tahminler çok daha sağlıklı yapılabilir.

 

Stratejik hedeflere ulaşmada mali raporlama çok önemli ve bunun takibini yapmak; gerekirse hedefine ulaşamayacak grubu uyarmak  ya da planın gerçekleşmeyeceği görülürse tüm stratejiyi, hedefi değiştirmek en elzem mesele.

 

Gelelim meraklı finansçılığa. Genç yaşta mali grubun içinde yer alırken,  mali işlerdeki aktif çalışılan konunun dışındaki mali konuları öğrenmek de çok önemli.

Ancak diğer gruplar olarak nitelendireceğimiz disiplinler Satış, Pazarlama, Tedarik zinciri,  Teknoloji gibi alanların da ilgi alanımızda olması kariyerimiz açısından oldukça önemli.

Özellikle uluslararası firmaların  genellikle disiplinler arası kariyer planlamaları yaptığı bilinen bir gerçek. Finans alanında kariyer yapan kişilerin 1-2 senelik süre için satış veya pazarlama da ya da lojistik grubunda yer alarak kariyerlerini çoklu disiplin alanında yapması sağlanıyor.

Tabiki bu yolun açılımı anca ve anca kişinin bu tip değişikliklere meraklı olması ile gerçekleşebilir. CFO gibi bir pozisyona muhakkak çoklu disiplin eleğinden geçerek hazırlanmak çok avantajlı, ve basamakları hızlı geçmenizi de sağlayabilir. Özet oldukça iyi bir kariyer planlaması demek aslında.

 

Her işte olduğu gibi bir konuda uzmanlaşmanız için en az 10,000 saat üstünde çalışmanız lazım. Son dönem de özellikle yurtdışında bankacıların başlangıçta çok uzun saatler çalışması ön şartı tartışılmakta, ve iyi bir bankacı olmak için ön gereklilik olarak görülmekte. Bu yoğun çalışmaya hazır değilseniz iş kolu olarak bankacılığı seçmeyin diye de belirtilmekte.

 

Son dönemde pandemi, doğal afetler, siyasi oynaklıklar, göç vb.  konular artık finansta risk tanımının ayrılmaz bir parçası oldu. Firma değerlemesi, enflasyon tahmini, şirketin gelecekte ciroları, finansalları konusun da tahmin yapar iken bunları modellerinize yerleştirmek artık şart.

 

Sonuç olarak Mali İşler’de üst düzey yönetici olmanız için uzun saatler çalışmanız gerek. Bunun yanında da meraklı olup diğer disiplinleri öğrenmek ve de uluslararası belgeleri (CFA gibi) almak için ön çalışmalarınızı yapmanız, sizi bu pozisyonlara daha kısa süreler de ve donanımlı olarak taşıyacaktır.