• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  536398,340
  % 0,71
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Merhabalar…

Merhabalar…

Metehan Demir

Türkiye’de bilgi üzerine analiz yapmak ve bu kadar zorlu bir coğrafyada bu bilgiyle analizler yaparak doğru yolu bulmaya çalışmak gerçekten önemli.

Okuyarak, takip ederek ve gelişmeleri yakından izleyerek ortaya çıkan resmi objektif gerçek bir tablo içine oturtmak gerekiyor.

Bu nedenle, objektif ve bilgiye dayalı, doğruya doğru, yanlışa ise yanlış diyerek siz değerli okuyucularımızın karşısına hakkını veren bir analiz sunmak çok önemli ve değerli.

Ortada çok fazla bilgi kargaşası, spekülasyon ve tehlikeli algı yönetimleri var.

İşte bu nedenle ‘parakule’nin bundan sonra bu yolu aydınlatacak değerli haber sitelerinden biri olacağına inanıyorum.

Özellikle ekonomi dünyasının değerli isimlerini kadrosuna katan ‘ parakule’ de benim için de yazmak bir keyif olacak.

Bundan böyle sizlerle her perşembe günü birlik olacağız.

Türkiye’de her hafta neredeyse çok kritik gelişmeler yaşanıyor.

Ülkemizin çevresindeki tehdit algılamasına baktığımızda İran’dan irak’a, Suriye’den Libya’ya, Ege’den Doğu Akdeniz’e, Rusya’dan Libya’ya, terörle mücadelede tehdit algılama değişkenlerine kadar bir çok başlıkta her şeyi yakından izlememiz gerekiyor.

Daha önceki gün;  NATO toplantıları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir günde başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere sekiz ülke lideri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türk Amerikan ilişkileri açısından Biden ile yaptığı görüşme merakla bekleniyordu.

Şüphesiz bir toplantı ile halledilemeyecek kadar ABD ile çok fazla sorun var.

Şimdi hatta ABD ve batı dünyası ek olarak kendisi çekilirken, Türkiye’den Afganistan’da Kabil Havaalanı dahil güvenliği devralmasını da istiyor. Meselelerin her biri diğerinden ağır.

Gerçi, gerek Cumhurbaşkanı,  gerekse Biden görüşmeleri yapıcı pozitif olarak tanımladı ama bundan sonra bu görüşmedeki olumlu havanın ülkeler arası sorunların çözümüne somut olarak nasıl yansıyacak göreceğiz.

S-400, F 35 savaş uçakları, Suriye’de terör ekseni anlamında PYD-YPG’ye destek, Fetö ile mücadele, Doğu Akdeniz’de Washington’un engellemeleri, Halkbank davasında Amerika’nın ceza kesme hazırlığı gibi konular masada . Olmaya da devam edecek.

Öte yandan, Ermeni sözde soykırımı iddialarının Biden tarafından 24 Nisan’da seslendirilmesi sonrası önceki gün zirvede  Cumhurbaşkanı’nın konu gündeme gelmedi yönündeki çıkışı da konuşuluyor. Bu konuda tahmin ediyorum, önümüzdeki günlerde tam olarak ne demek istediğine dair açıklama da yapacaktır.

Demek ki, önümüzdeki dönemde Türk Amerikan ilişkileri gündeme etkisini daha fazla vuracak gibi görünüyor.

Her hafta bu köşede sizlerle buluşup gündemdeki konuları detaylı olarak masaya yatıracağız.

Artık dış politika, iç politika ve ekonomi birbirinden bağımsız hareket edemiyor. Takdir edersiniz ki, dış politikada, askeri ve stratejik konulardaki dengeler ve gelişmeler ekonomimizi de doğrudan etkiliyor.

Bu açıdan bu başlıkları beraber inceleyeceğiz ve önümüzdeki dönemlerdeki planlamalarımıza
ışık tutmasına çalışacağız.

Parakule’ye hayırlı uğurlu olsun, yolu açık olsun.

Tabii ki; unutmadan son önemli bir not; Bizim için, ulusal güvenlik, milli menfaatler ve Türkiye Cumhuriyeti’mizinesenliği daima birinci önceliğimiz olacaktır.

Sağlıkla Kalın…

Görüşmek Üzere…