• YARIM ALTIN
  3.506,00
  % 0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6440
  % 0,01
 • € EURO
  19,6447
  % -0,27
 • £ POUND
  22,8636
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  2,6808
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2984
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  319976,384
  % -0,32
 • BIST 100
  5.005,30
  % 3,08

“Merkez Bankasına Büyük Görev Düşüyor.. “

“Merkez Bankasına Büyük Görev Düşüyor.. “

Antalya’da başlayan diplomasi forumunun en heyecanlı gelişmesi, Rusya ve Ukrayna arasındaki uzlaşma arayışları oldu.Değerlendirmeye geçmeden önce Türkiye’nin dahil olduğu diplomasi trafiğinden bahsedelim:

Cumhurbaşkanı Erdoğan önce İsrail Cumhurbaşkanı Herzog sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü. Bundan sonra da 13 Mart’ta Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 14 Mart’ta Almanya Başbakanı Scholz ile görüşecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Biden ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Elbette bu baş döndüren temas ve telefon trafiği içinde Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri öncelikli gündem olarak ele alındı. Belki sonuç çıkmadı bu görüşmelerden ama yine de olumlu sinyaller alındı diyebilirim. Gergin süreç içinde Türkiye’nin itidalli yaklaşımları, Rus Vatandaşlarına karşı yapılan yanlışları dile getirmesi ve uyarması dikkat çekici oldu. Belki de meseleye en başından beri dikkatli bir mesafede durmamız, ancak doğru olan neyse onu savunmamız caydırıcılığın yanında “uzlaştırıcı” özelliğimizin anlaşılmasını sağladı.

“Önce Fed konuşacak sonra TCMB..”

Tüm bunlar devam ederken, emtia fiyatlarındaki hızlı yükselişin ardından kar amaçlı satışların geldiği gözüküyor. Eğer Rusya ve Ukrayna arasında uzlaşma perçinlenir ise tek sıkıntımız pandemiden kaynaklanan tedarik zinciri kırılması olacak.

Umarız bu beklentimiz gerçekleşir ve hızla yükselen fiyatlara en azından küresel bir fren koyulmuş olur. Tabii, döviz kurunun da sakinleşmesi gerekiyor ki TÜFE ve ÜFE üzerindeki olumsuz tesirler azalsın. Bunun için bu ay Merkez Bankası’nın üzerine önemli bir görev düşüyor diyebilirim.

Bu hafta önce Fed’den açıklama gelecek. Beklenti 25 baz puan ama sürprizlere açık bir durum var diyebilirim. Merkez Bankasının ise pas geçeceği tahmin ediliyor ama 100 baz puanlık bir yükseltme ihtimali düşük de olsa mevcut. Döviz kurlarını rezervlerden yapılan satışla uzun süre tutmak mümkün değil. Bakalım heyecanlı haftayı nasıl kapatacağız ?