Metaverse bu yıl Noel'de zafer kazandı ve resmi adı Facebook olarak bilinen Meta için büyük bir kazanç yarattı.

parakulecom Sektörel - Teknoloji  03/02/2022     245 GÜN ÖNCE
-------- PARAKULE.COM --------

Meta'nın Oculus Sanal Gerçeklik uygulaması, 25 Aralık'ta Apple'ın App Store'unda en çok indirilen uygulama oldu. Oculus VR gözlüğünün bu Noel'deki en popüler teknoloji hediyelerinden biri olduğunu öne sürüldü.

Tabiki App Store sıralaması en kesin sıralama sonuçlarını vermese de, hangi uygulamaların popüler olduğuna ya da trend olan teknolojilerin hangileri olduğuna dair yardımcı olabilecek bazı bilgiler sunuyor.

Meta, Noel boyunca kaç adet sanal gerçeklik gözlüğünün satıldığına dair resmi veri sağlamıyor. Oculus'un web sitesine göre ise bu cihazların yaklaşık değerinin 349 Euro olduğu söyleniyor.

 

Meta CEO'su Mark Zuckerberg' in Ekim ayında ismini Facebook'tan Meta'ya değiştireceğini ve Metaverse’ i yaratmak için, 10 milyar dolar (8,8 milyar euro) yatırım yapacağını duyurmasının ardından Oculus uygulaması, ilk kez Noel'de App Store listesinin en üstünde yer aldı.

 

Metaverse, Zuckerberg'in sosyal ağların, oyunların ve işin geleceği olacağına inandığı sanal bir dünya. Metaverse, 1992 yılında bilim kurgu romanı “Snow Crash” da “meta” ön ekini (kendisinin açık bir farkındalığını göstermek veya önermek demektir) ve sanal bir evreni tanımlamak için “evren” kelimesini birleştirmek için kullanılan bir terimdir.

 

Bu yılın başlarında Zuckerberg, Metaverse'in "mobil internetin yerini alacağını" söyledi.

Oculus VR uygulamasının App Store sıralama tablosunda bir numaraya çıkmasıyla Meta hisseleri Pazartesi günü %3.4 yükseldi.

 

Uygulamanın popülaritesi, Meta'nın Metaverse üzerindeki etkisinin artan bir şekilde benimsenmesini gösteriyor. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki Meta, sanal dünyaya yatırım yapan tek şirket değil.

 

Meta'dan çok önce bir Metaverse’ nin oluşumuna destek veren oyun şirketi Roblox, Mart ayında yaklaşık 40 milyar dolar (35 milyar euro) değerleme ile halka arz edildi.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ