• YARIM ALTIN
  3.449,00
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6334
  % 0,00
 • € EURO
  19,4862
  % 0,41
 • £ POUND
  22,5912
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  2,6425
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,3059
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  319315,364
  % 1,37
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

Metaverse’de huzur dolu gelecek

Metaverse’de huzur dolu gelecek
——– PARAKULE.COM ——–

Taksiciler, berberler ve hatta dönercilerin dahi toplumda 7’den 70’e çokça kimselerin diline dolaşan Metaverse kavramına pek hakim olunduğunu düşünmüyorum. Genellikle arsa alımı ve fırsat kısmı insanların ilgilerini çekiyor keza bir sistemin en azından finansal açıdan gelişmesi için bunun ne kadar gerekli olduğunu belirtmeme gerek yok.

Arsa alırım, değerlenince de satarım düşüncesi daha çok hakim bizde.

Metaverse dediğimiz sanal dünya, VR ‘ ( Sanal Gerçeklik ) gözlükleri ile deneyimlediğimiz bir sosyal ortam. Örneğin Counter- Strike ya da PUBG’yi VR ile oynuyorsanız ve başkaları da o oyunun içersindeyse Metaverse evrenindesiniz demektir.

Sandbox, DECENTRLAND gibi metaverse dünyasını sosyal ortam gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı; facebook, twitter ya da online oyunları içeren alanlar gibi.

Bazı serverlar, gerçek dünya gibi ya da kurguladıkları farklı tipte bir dünyayı bölerek insanlara bu serverlar içerisinde arsa ya da belli eşyalar satıyorlar. Çok güzel bir pazarlama taktiği aslında, aynı zamanda diğer ilgili yatırımları fonlayabilmek için muazzam bir yöntem hele ki kendi çıkardığınız             ( MANA, Sandbox) gibi kriptolarla arsaları satıyorsanız ayrı bir keyif…

Unreal firmasının, kendi oyun motorunu kullanarak tasarladığı The Matrix Awakens oyunundaki
( https://www.youtube.com/watch?v=WU0gvPcc3jQ )    grafikleri bu linkten gözlemleyebilirsiniz.

Bu gerçekçi grafikler, yakında oyunlarda daha çok görülmeye başlayaca, özellikle VR gözlüklerdeki işlemci teknolojilerinin gelişimi ile birlikte tasarlanan oyun ya da sosyal community’leri  çokça deneyimleyeceğiz.

Şu şekilde hayal ettim, normal gözlük şeklinde ya da APPLE’ın da tasarladığı ve 2023 yılında piyasaya çıkartacağı gözlük gibi bir VR’a sahipsiniz. Daha sonra Unreal Engine’ın yaptığı gibi bir oyuna bağlanıyorsunuz buradaki şehir NEW YORK yerine İSTANBUL olabilir ya da başka başka yerler.

Sokakta serbestçe geziyorsunuz, bir kahveciye giriyorsunuz orada internet aleminden ( metaverse diyelim ) tanıştığınız birisiyle oturup sohbet ediyorsunuz. Türkçe konuşuyorsunuz; karşınızdaki Endonezyalı birisi ve dil otomatik çevriliyor gibi gibi gibi…
Burada maceralara görevlere çıkıyorsunuz. İstanbul’dan ya da o metaverse serverında yine bu linkteki gibi grafiklerin olduğu ortamda bir ev satın alıyorsunuz, içini istediğiniz gibi boyuyorsunuz, tasarlıyorsunuz. Arkadaşlarınızla  gerçekçi grafiklerin içerisinde tatile gidiyorsunuz ya da kayağa… birlikte eğleniyorsunuz hatta tarihi bir olayın içerisinde hem tarih öğreniyor hem de görev yapıyorsunuz. İsterseniz bahar oluyor yapraklar dökülüyor isterseniz kış oluyor ya da yaz…
Her şey elinizde, gerçek bir dünya gibi ama aynı zamanda komik bir videoyu o an arkadaşlarınıza elinizi kaldırarak gösterebiliyorsunuz. Tıpkı hayallerdeki gibi….
Hava kapalı, sonbahar’dasınız ve orta avrupa’da belki de Viyana dışında küçük bir nehir kenarında tasarladığınız evde müzik dinlerken nehri ve hafif atıştıran yağmuru izliyorsunuz, o kadar gerçek ki…

——–  ——–

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ