• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.812,93
  % -1,70

Bu iş Türkiye’yi çok etkiler

Bu iş Türkiye’yi çok etkiler

Artık Taliban’ın çok kısa süreler içinde kontrol altına aldığı kritik bölgelerin sayısı hızla artıyor. Başkent Kabil’e adım adım yaklaşıyor. Bu konuya özellikle önem veriyoruz. Çünkü kamuoyunda özellikle son dönemde Afganistan’dan gelen ve sadece erkeklerden oluşan mülteci gruplarının oldukça rahatsızlık yarattığını duyuyoruz.

TARTIŞMA BÜYÜYOR

Bu aynı zamanda kamuoyunda da ciddi tartışmalara yol açıyor. Kim ne diyor önce ona bakalım. İçinde çok sayıda soru işareti bulunan tartışmalarda bir bölüm bu Afganların sadece erkekler olarak sürekli geldiğini ve ileride ülkemizde bir de zaten milyonlarca Suriyeli varken ek yeni ciddi sorunlar çıkarabileceğini sorguluyor. Bir bölüm ise görüntülerin ve rakamların önemli ölçüde abartılı manipülatif olduğunu savunuyor. Hatta göçmenlerin iyi yönetilirse ülkeye katkısının olabileceğine dek savunmasını ilerletebiliyor.

Ama öte yandan da, Afganistan’dan ABD birliklerinin çekilmesinde geriye sayım devam ederken beklenenler de teker teker gerçekleşiyor.

Şu an, Batının desteklediği Afgan resmi hükümeti ile onu devirerek iktidarı ele geçirmeye ant içmiş Taliban arasında artık resmen yüksek yoğunluklu savaş durumu var.

Ama, dediğimiz gibi her geçen gün Taliban’ın gücünü iyice pekiştirdiği, yayıldığı başkent Kabil’e yürüdüğünü ilan ettiği bir iç savaş.

ABD VURDU

Yine de bu noktada son gelişmeler çok da uzun olmayan bir dönemde ABD’nin karadan çekilse de, havadan (tıpkı üç gün önce Amerikan B-52 bombardıman uçaklarının Taliban mevzilerini vurup yüzlerce militanı öldürmesi örneğinde olduğu gibi) Taliban ile yeni bir savaşa gireceği izlenimini veriyor. Tabii bütün bu olaylar karşımıza tedirgin edici durumları de getirebilir. Bunlara hazırlıklı olmak lazım.

Malum, Taliban’ın ülke genelinde kontrol sağladığı eyalet merkezi sayısı 10’a yükseldi. Ve bunlar kısa sürelerde gerçekleşti.

SÖZLERİN ŞİFRELERİ

Şimdi ülkede Kunduz bölgesinde bir resmi yetkilinin sözlerine bakalım;

“Dün öğleden sonra şiddetli çatışmalar başladı, tüm hükümet binaları Taliban’ın kontrolüne geçti. Hükümet güçleri havaalanına çekildi”

İşte bu ne demek biliyor musunuz? İleride de eğer Taliban en büyük hayali olan başkent Kabil’e de girerse, aynı şekilde batının tüm güçleri çekildikten sonra korumaya devam edeceğimiz Kabil Havalimanı’nda benzer gelişmeler yaşanabilir. Bir anda Havaalanında yüzlerce sığınacak Afgan hükümet askeri olabilir.

Ayrıca, Taliban’ın ülkede devam eden ve giderek de yayılan etkinliği beraberinde daha büyük göç dalgalarını getirebilir. Bu da, Türkiye’ye daha çok göçmen yansıması anlamına gelecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Amerika’nın karadan çekilse de havadan Taliban’ı bombalamaya devam etmesi Afganistan’daki savaşı başka bir boyuta taşıyacaktır.

Yani bir başka deyişle; Taliban Amerika’nın darbeleriyle geri çekilse de yeni boyutlu savaşta farklı kaotik durumlar ortaya çıkacak.

Bu da yine göçü tetikleyecektir. Her durum ve sonuçta Afganistan’daki yollar pek de kolay kolay istikrara ya da, Talibanla tam bir mutabakatla barışa doğru gitmeyecek gibi görünüyor.

Düşünsenize Taliban ile barış yaptığını söyleyen batı dünyası çekilirken öte yandan da havadan bombalamaya devam ediyor. Barış için müzakere hayal olacak gibi görünüyor.

İşler giderek karışıyor. Türkiyemizin bu açıdan şüphesiz Kabil Havalimanı’nı koruma konusunda bazı stratejik avantajları olacaktır.

KARAR ÇIKMAK ÜZERE

Bununla birlikte, burada karşılaşabileceğimiz senaryolar da bu şekilde. Şimdiden söyleyelim, Hafta sonuna dek Türkiye’nin Kabil Havalimanı kararı netleşecek.

Hepimizi kahreden, ülkemizi kasıp kavuran orman yangınları inşallah elbirliği ile tamamen bitiriliyor.

Ama şimdi de hata yapmadan milli menfaatlerimizle ilgili ‘stratejik siyasi konularda yangınlara’ karşı tamamen hazır olmalıyız.

Derdimiz Türkiye.

En güzel günlerin sizlerle ve ülkemizle olması dileğimizle…