• YARIM ALTIN
  3.463,00
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6318
  % -0,03
 • € EURO
  19,5150
  % -0,06
 • £ POUND
  22,6188
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  2,6703
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2948
  % -0,19
 • BITCOIN/TL
  316983,454
  % 0,11
 • BIST 100
  5.000,14
  % 0,85

Millet İttifakı genişler mi?

Millet İttifakı genişler mi?
——–  ——–

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın saatler süren toplantısı sonunda ortak açıklamada öncelikli hedefin güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğu söylemekle yetinildi.
Ayrıca bir mutabakat metninin de Şubat sonunda açıklanacağı belirtildi.

PERDE ARKASI

Peki bu kadar yakından takip edilen bir toplantıda perde arkasında neler yaşandı?

Aldığımız bilgilere göre, öncellkle şunu söyleyelim; toplantıda o merak edilen konulara hiç girilmemiş. Yani ittifakın genişleyip genişlemeyeceği ve adayın kim olacağı meselesi.

Bu toplantı uzun süreden beri bekleniyordu. Çıkacak sonuçları açısından Millet İttifakının adayının kim olabileceğine dair belki bir sinyal ya da ittifaka Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti haricinde resmi katılım anlamında kim ‘ben de resmen katılıyorum’ diyecekti. Bize göre mümkün değildi, ancak medyada ve kamuoyunda çok kişi
buna kilitlenmişti. Sürekli köpürtüldü.

Ve sadece beklendiği gibi yani başkanlık sistemi yerine düşünülen güçlendirilmiş parlamenter sisteme dair irade ve işbirliği seslendirildi.

Evet altı muhalefet partisi liderinin cumartesi 5,5 saatlik yemekli toplantısında bir araya gelerek görüntü vermeleri önemli. Ama beklenti çıtasının sadece güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili irade beyanında kalması bir çok kesimde bir hayal kırıklığı yaratabilir.

Halbuki toplantı öncesi yorumlarda neler neler yer almış ve bu toplantının ne büyük sonuçlara gebe olduğu iddia edilmişti.

Ama siyasetin gerçekliğinde gelinen noktaya bakıldığında her şey için daha çok erken olduğu ve Millet İttifakının adayı ile ilgili adım atılmasının şu aşamada mümkün olmadığı da bir kez daha ortaya çıktı. Çünkü bu iş gerçekten çok zor.

KOLAY DEĞİL

Öncekle; Sistem değişikliğine yani başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçişi sağlamak için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde en az 360 sandalyeye sahip olmak gerekiyor.

Toplam 600 sandalye olduğunu düşündüğümüzde en az %60-62 oy almak lazım geliyor.

Eğer referanduma gitmeden yine sistem değiştirmek istiyorsanız anayasayı değiştirmek zorundasınız. Bunun için de 400 sandalyeden aşağıya sahip olmamanız gerekiyor. Buda yaklaşık %70 oy lazım demek.

Burada bu altı partinin oy toplamının %70’e ulaşması için HDP‘nin de bu sisteme bir şekilde dahil olabileceği veya olması gerektiği konuşuluyor.

Ama bir yandan HDP bir 3. İttifak için kolları sıvarken, genelde de bu iş o kadar kolay değil, çünkü HDP de sonuçta bir ortaklıktan bahsedildiğinde kendi kabul edimesi zor beklentilerini ortaya koyacaktır.

GENİŞLEME ÜZERİNE

Öte yandan altı siyasi parti eğer bir ittifak oluşturursa – ki Deva Partisi ve Gelecek Partisi daha kesinlikle bu ittifaka resmen katıldıklarını da  belirtmiyor –  O zaman kurulacak yapıda görev güç yetki ve sorumluk dağılımı nasıl olacak, eşit söz hakkı gibi bir durum ortaya geldiğinde büyük partiler olan CHP ve İYİ Parti buna nasıl tabanı anlamında tepki gösterecek, nasıl kabullenecek bunlar çok zor sorular. Bu nedenle de, partiler ittifaka katılma konusundaki kararlarında acele etmiyorlar.

BABACAN NE DEDİ?

Sayın Ali Babacan’ın geçenlerde Haber Global’de beraberken bu konudaki soruma, ‘ Laf ağızdan çıkar. O nedenle şu an kendimizi bağlamak istemiyoruz.’ demesi de bu açıdan önemlidir.

Gelelim aday meselesine. Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olmayı gerçekten çok istiyor. Meral Akşener ise ben başbakan adayı olacağım dese de güçlendirilmiş parlamenter sistemde cumhurbaşkanının sembolik bir isim olduğunu ve Başbakan’ın güçlü en güçlü isim olduğunu ima ediyor.

Bir de, Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş‘ın da çok kuvvetli destekçileri var. Bu iki ismin Recep Tayyip Erdoğan‘a karşı daha büyük bir güç bloğu sağlayacağını iddia edenler oldukça fazla.

Siyaset çok zor iş. Kazandığınız da sizden iyisi yoktur ancak kaybettiğinizde de en başta kendiniz kaybeder ve oyundan çıkarsınız.

Görünen o ki bu yıl sıradışı bir durum olmazsa erken seçim yok. Bu çerçevede önümüzdeki aylarda çok geç kalmadan millet ittifakının adayını göreceğiz.

SÜRPRİZ İSİM

Kulislerde bu saydığımız isimler haricinde dışarıdan bir hukukçu akademisyen veya bir büyük holding’te üst düzey yöneticinin de çatı aday olarak partiler tarafından gündeme getirebileceği seslendiriliyor. Bunu gözardı etmeyin.

——–  ——–

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ