• YARIM ALTIN
  3.375,00
  % -0,95
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6355
  % -0,05
 • € EURO
  19,3050
  % -0,64
 • £ POUND
  22,3020
  % -1,21
 • ¥ YUAN
  2,5856
  % -0,52
 • РУБ RUBLE
  0,3044
  % -1,23
 • BITCOIN/TL
  301354,312
  % -2,21
 • BIST 100
  4.923,23
  % 1,00

Olası seçim senaryoları ve gerçekler

Olası seçim senaryoları ve gerçekler
——– PARAKULE.COM ——–

Tıpkı son birkaç senede olduğu gibi. Erken seçim olacak iddiasının her zaman kamuoyunda alıcısı vardır. Mantıklı olsa da, olmasa da.

Şöyle bir hafızanızı zorlayın, son birkaç ayda sohbetleriniz sırasında çok sayıda senaryo sıralanarak neden erken seçim yapılacağına dair sizi inandırmaya çalışan kişilerle karşılaşmışsınızdır.

Eğer ruh haliniz uygunsa bunlardan herhangi birini seçip inanmanız ise an meselesidir.

Türkiye’de seçim tarihine dair devam eden spekülasyonlar 2019’dan bu yana bitmiyor. Önceleri 2020 daha sonra kesin 2021’de olacak diyenleri dinleye dinleye 2022 yılı şubat ayına geldik.

NORMALDE BEKLENEN

Normalde malumunuz seçimlerin 2023 Haziran‘da olması gerekiyor.
Artık bugün itibarı ile mantık çerçevesinde görünen ise seçimlerin sizin de bildiğiniz üzere zamanında yapılacağı şeklinde. Tabii ki sıradışı bir gelişme olmazsa.

Ancak hala bu yıl sonuna doğru seçimlerin yapılabileceğini iddia edenlerin tezi ise Ak Parti’nin içinden en az 50 milletvekilinin istifa ederek karşı tarafa geçeceği ya da koltuklarını terk edeceği yönünde. Bazıları da kimi partilerin sürpriz çıkışlar yapacağı iddiasında. Bu da erken seçimi getirecekmiş. Açıkçası böyle gelen bir bilgi ya da kulis yok. Ama sağlam bitmek bilmeyen spekülasyon mevcut.

BARAJ NE OLACAK?

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süreden beri üzerinde çalışılan seçim yasasının önümüzdeki haftalarda meclise sevk edileceğini ve seçim barajının da %7 olarak belirleneceğini ifade etti. Bu açıklama aslında seçim kanununun uygulanma esaslarına bakıldığında en az bir yıl seçim yapılamayacağı gerçeğinden hareketle zaten seçimlerin 2023 bahardan önce yapılamayacağını gösteriyor.

YENİ İTTİFAKLAR

Ankara’da çok fazla kulis dolaşıyor. Cumhur ve Millet ittifakı haricinde HDP öncülüğünde bir üçüncü ittifakın olabileceği yapılan toplantılardan da görülebiliyor.

SİSTEM DEĞİŞİR Mİ?

Bütün bunlar devam ederken bir konuşulan konu da Türkiye’nin başkanlık sistemi ile mi devam edeceği yoksa güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sisteme mi döneceği şeklinde.

Çünkü muhalefet açıkça bu başkanlık sistemi ile devam edilemeyeceğini ve bu nedenle güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmesi için elinden geleni yapacağını söylüyor.

Ayrıca kazandığı takdirde Cumhurbaşkanının da bugünküne nazaran sembolik bir konumda olacağını ve başbakanın etkin konumda siyasette sahnede yer alacağını seslendiriyor.

Daha önce de, bugünlerde çok gündemde olan millet ittifakının adayının kim olacağı yönündeki soruya bu açıdan bakmıştık.

Güçlü adaylar konuşulurken bunlardan hangisinin böylesine sembolik bir cumhurbaşkanlığı koltuğunu kabul edeceğini sorgulamıştık. Şimdi burada bir teknik bilgiyi de paylaşmak gerekiyor. O da Türkiye’de mevcut sistemin değiştirilmesi yani başkanlık sistemine son verilmesi için nelerin yapılması gerektiğine dair detaylar.

Öncelikle, muhalefetin Anayasa’yı değiştirebilmesi için en az 360 sandalye kazanması gerekiyor.

ZORLU SÜREÇ

Bunun için muhalefetin planlı 2023 seçimlerinde yüzde 62.25 oy alması gerekli. Bu da en az 33,1 milyon oy demek.

Referanduma gitmeden Meclis’te Anayasa değişikliğini gerçekleştirip parlamenter sisteme geçebilmek için ise daha zorlu bir süreç söz konusu.

Muhalefetin yüzde 69.2 oranında oy alması gerekli. Bu da 36,8 milyon oy ediyor. Halen muhalefet ülkedeki mevcut ekonomi kırılganlığın ve aşırı oynak döviz kurlarının yarattığı tepki ile birlikte oyunu gittikçe arttırdığını ve seçmenin Ak partiye tepkili olduğunu savunuyor.

Ancak alınması gereken oy oranlarına bakıldığında ne olursa olsun buna ulaşmak o kadar kolay değil. Sıradışı bir efor sarfetmek ve büyük bir başarı ile seçim kampanyası yapmak şart olacaktır.

Cumhur İttifakı tarafındaki değerlendirmelerde ise Millet İttifakı’nın bu rakama ulaşması imkansız olarak görülüyor ve hem AK Parti hem de Milliyetçi Hareket Partisi seçimlerde hem başkanlık yarışını kazanacaklarından hem de başarılı sandalye sonuçları alacaklarından emin. Tabii ki sonuçta son ve saygı duyulacak kararı her zamanki gibi milli irade verecektir.

Son aylarda sokakta karşılaştığımız herkes ekonomik problemleri çözen, gelecek ile ilgili umut vadeden veya çözebileceğini hissettiren politikalar ortaya koyanların kazanacağını söylüyor. Herkes aşırı pahalılıktan şikayet ediyor. Bu nedenle önümüzdeki aylar Türkiye’de seçimlerin kaderini belirleyecek başlığın ekonomi olacağına işaret ediyor.

En güzel günler sizlerle ve ülkemizle olsun.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ