• YARIM ALTIN
  3.506,00
  % 0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6440
  % 0,01
 • € EURO
  19,6447
  % -0,27
 • £ POUND
  22,8636
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  2,6808
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2984
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  320260,220
  % -0,26
 • BIST 100
  5.005,30
  % 3,08

“Olumsuzluğun İçindeki Umutlu İhtimaller..”

“Olumsuzluğun İçindeki Umutlu İhtimaller..”
——– PARAKULE.COM ——–

Bu çerçevede Rusya ve Ukrayna meselesini şu açılardan ele alıp soğuk kanlı bir değerlendirme yapmak istedim:

1. Dış Politika: Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ne Rusya ne de Ukrayna’yı kaybetme niyetimiz yok” diyerek Türkiye’nin meseleye karşı duruşunu tarif ederek önemli bir mesaj verdi. Her iki ülkeden de Türkiye’ye turist gelmekte, ayrıca başta Rusya olmak üzere çeşitli kalemlerde İlişkiler ve ticaret devam etmekte. Batı yaptırımlarının şu an için Türkiye’ye bir etkisi yok. Dolayısıyla yükselen tansiyonun tarafı değil, yatıştırıcı unsuru olarak gözüküyoruz. Bu arada BM ve NATO ‘nun işlevi konusunda Ankara’nın haklılığı ortaya çıktı diyebilirim.

2. Enerji: Türkiye’nin 60 Milyar Metreküplük doğalgaz ihtiyacının % 34’ü Rusya’dan karşılanıyor. Daha önceden bağlanmış fiyatlarla yapışması bir avantaj. Spot piyasada alımlar yapsak da fiyatların yükselmesinden etkilenmemiz uzun sürecek. Bu süre zarfında tansiyon düşerse cari açığın genişlemesi tehlikesinden uzaklaşırız. Elektrik üretiminde çeşitliliği artırmaya devam etmemiz bizi doğalgaz bağımlılığından giderek uzaklaştıracak. Bir zamanlar elektrik üretiminin % 40’tan fazlası doğalgazdan gerçekleşiyordu. Şimdi bu oran % 35’in altına indi. Bu oranı AB ortalaması olan % 23’e çekmek hedefimiz olmalı. Bunun için finansman desteği verilmesi rasyonel olabilir.

3. Faizler: Bu kriz ortaya çıkmadan önce FED’in faiz adımlarının 50 baz puanla başlayacağı söyleniyordu. Ancak küresel büyüme endişeleri zirve yaparken bu kadar sert ve hızlı adımlar atılmayabilir. Nitekim dün “daha düşük bir faiz adımı” üzerine tartışmalar başladı. Bu çerçevede, Fed ve ECB’nin koordineli bir şekilde bilanço daraltmayı yavaşlatabileceği, faizleri beklenenden daha itidalli şekilde artırabileceği düşünülmeli. Zaten ECB yıl sonuna kadar sabit kalacağını söylemişti, FED’in Mart Ayındaki toplantısına kadar tansiyon düşmezse sürpriz bir karar çıkabilir. Bu durumda piyasalar destek bulabilir, gelişen ülke ekonomileri toparlanma için zaman kazanabilir. Kurların sakin kalması enflasyonu sakinleştirince faizler konusunda endişemiz azalacaktır.

4. Döviz kurları ve Enflasyon: Şu ana kadar Dolar/TL ‘de ciddi bir yükseliş yok. Para ve Sermaye Piyasaları itidalli davranıyor. Dış Politikadaki duruşun piyasalara olumlu yansıdığı görülüyor. Haziran ayına kadar kurlar sakin kalabilirse, enflasyonun da yılın ikinci yarısından itibaren baz etkisinin yardımıyla düşmeye başlayacağını tahmin ediyoruz. Yeter ki tansiyon yükselişi uzun sürmesin. Şunu da hatırlatmak lazım para ve sermaye piyasaları, savaş ile sıcak çatışma ortamına bir süre sonra duyarsızlaşıyor. FED’in sakin yaklaşımlarıyla beraber bu sürecin en az zararla atlatılabileceğini öngörmek mümkün. Bu arada büyüme endişeleri sebebiyle emtia fiyatlarının dalgalanmaya devam ederken düşme eğilimine girmesi de enflasyonist baskıları azaltabilir. Bunu da hesaba katmak gerekiyor. Altın ve gümüşün yükselmesinin enflasyona katkısı yok ancak, enerji fiyatları yakından takip edilmeli.

Evet, kırılganlıklarımızı tamir etmeden Pandemi’ye, hemen arkasından da sıcak çatışmaya yakalandık. Ancak, bazı olumlu ihtimalleri göz ardı edemeyiz. Şu an yaşananların sadece diplomasiye değil iç siyasete de etkisi olacaktır. Süreci herkes gibi biz de yakından takip ediyoruz. Enerji fiyatları yumuşak karnımız. Bunu unutmayalım.

——–  ——–

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ