• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

ÖTV kararının ardından sıfır araç alacaklara flaş stok uyarısı!

ÖTV kararının ardından sıfır araç alacaklara flaş stok uyarısı!

Sıfır araçlarda ÖTV matrah limitleri değişti. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloglu konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bilaloglu, yeni düzenlemenin bugünden itibaren geçerli olup fiyatlara hemen yansıyacağını belirtti. “Tüketiciler hızlı bir şekilde araba almaya çalışacak; ancak stok durumuna göre talep karşılanamayabilir” dedi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu bir canlı yayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Evet bizim ve diğer otomotiv derneklerinin belli bir zamandır istediğimiz bir matrah düşürmesi bu. Sadece vergi matrahı değişen arabalar etkilenecek.

En düşük vergi dilimine baktığımızda yüzde 45’lik dilime baktığımızda anahtar teslim fiyatında yüzde 3.3’lük bir fiyat indirimine denk geliyor. 85 bin liranın altındaysa fiyatlar bu matrah değişiminden etkilenmeyecek.

Temmuzda düşen satışların etkisiyle muhtemelen devlet makamı matrahı değiştirdiğini görüyoruz. Hem 1.6 litre altındaki motorlu araçlarda hem de 16 ile 2000 arasındaki motorlu araçlarla ilgili geçerli oldu. Yüzde 10.6’ya kadar çıkan bir anahtar teslim indirim fiyatı çıkıyor. Daha önceki matrahta bulunan araçların indiriminde bir etkisi olmuyor.

Aracın fiyatı 84 bin lira ise zaten yüzde 45’lik dilimdeydi. Bu fiyat üzerinde bir etkisi olmuyor. Sadece 130 bin lira üzerindeki araçlar için geçerli bir vergi indirimi oluyor bu.

ÇİP KRİZİ ETKİLEYEBİLİR 

Aslında bizdeki vergi sistemi iki faktöre bağlı otomotivde 1. Si motor hacmi 2.’si fiyat. Fiyat matrahları da otomotiv sektörü tamamen veya dolaylı yoldan döviz kuruna bağlı bir sektör olduğundan kurdaki artış maliyet artışı olarak yansımakta.

Bugünden itibaren bu vergi dilimleri geçerlidir. Araç satın alanlara indirim bugün yansıyacaktır. Vergi mükellefleri bugünden itibaren daha düşük vergi yatıracaktır.

Otomotiv sektörü çok kompleks bir sektör. Bu sene otomotive damga vuran yarı iletken ve çip krizidir. Tabiki bu da tedarik sıkıntısına sebebiyet veriyor.

“ARABA BULUNABİLİRLİLİĞİNDE SIKINTI YAŞAYACAKTIR” 

Temmuz ayında bunu da hissetmeye başladık ve bundan sonraki aylarda da bunu hissetmeye devam edeceğiz. Bunu bilen tüketiciler hızlı bir şekilde araba alacaktır.

Her markanın stok durumuna hakim değilim ancak her markanın araba bulunabilirliğinde sıkıntı yaşanacaktır. 1’inci elde araç bulunamayabilir. 2’inci elde ise bu matrah güncellemesinin çok etkileyeceğini ben tahmin etmiyorum.