• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Para Kule’den ekonominin yoğun gündemine merhaba!

Para Kule’den ekonominin yoğun gündemine merhaba!

Ekonominin gündemi oldukça yoğun ve giderek daha fazla yoğunlaşıyor. Bazen bir konuyu yorumlayıp yazıyı dökünceye kadar yeni bir veri veya gelişme her şeyi değiştirebiliyor. Öte yandan ekonomi sadece verilerle de şekillenmiyor. Benim “ekonomiye etki eden ekonomi dışı faktörler” diye nitelendirdiğim değişkenlerin doğrudan ülke risk primlerine, kura ve borçlanma maliyetlerine etki ettiğini görüyoruz. Bu hali ile ekonomiyi mekanikleştiren modellemelerin yanı sıra iktisadın sosyal bir bilim olduğunu unutmadan gelişmeleri takip etmek gerekiyor. Para Kule’deki yazılarımda bunu yapmaya çalışacağım.

Bu bağlamda veri takvimine bağlı olarak haftanın önemli konularını hem teknik hem de politik açıdan her Çarşamba sizlere Para Kule’den ulaştırmış olacağım. Örneğin yarın Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı (PPK) günü. PPK’nın kararına ilişkin genel beklenti Kurul’un politika faizini sabit tutacağı yönünde.

Bunun nedenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki fark açılıyor. Mayıs ayı verilerine göre bu fark %20’yi aşmış durumda.
 2. Buna bağlı olarak enflasyon beklentileri önümüzdeki dönem için artışa işaret ediyor. Yapılan son Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %13,81 iken, bu anket döneminde %14,46 olmuş̧.
 3. Döviz kuru beklentileri de yukarı yönlü görünüyor. Yine Merkez Bankası’nın anketine göre katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 8,71 TL iken, bu anket döneminde 8,95 TL olmuş.

Özetle yarınki PPK için piyasaların beklentisi Kurul’un politika faizini sabit bırakacağı yönünde şekillenirken esas önemsenen konunun karar metnindeki ifadeler olacağını söyleyebiliriz. Zira metindeki ifadeler bir sonraki döneme ilişkin önemli bir yönlendirme aracı olarak görülüyor. Bu bakımdan karar metninin her satırı ve kelimesi büyük önem taşıyor.