• YARIM ALTIN
  3.780,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8449
  % 0,04
 • € EURO
  20,2176
  % 0,02
 • £ POUND
  22,6681
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  2,7749
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2653
  % 0,53
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.777,73
  % -3,09

Piyasadaki yakın erken seçim iddiası doğru mu?

Piyasadaki yakın erken seçim iddiası doğru mu?

Hatırlıyorsunuz değil mi, 2019 yılının ortasından bu yana yakında erken seçim var iddiası bitmiyor.

Ama şöyle bitmiyor, önce yakın tarihte bir tahmin ortaya atılıyor. Sonra da, millete de ‘Bir yerden gizlice duyduk, kesin varmış’ yalanı ile pompalanan türden model geliştiriliyor.

Öyle bir bilgiye falan da dayalı olmayan süreç başlatılıyor. Tahminler temenniler ve olması istenen senaryoların spekülasyon yalanları ile bezenmiş hali iyice geliştirilerek boş bir tartışma devam edip gidiyor.

Yani başta yalan söyleyenin sonradan dönüp dolaşıp kendisine geldiğinde kendinin de inandığı bir garip sarmal misali.

Türkiye’de bitmek tükenmek bilmeyen bir erken seçim tartışması hep var. Ulusca enteresan ruh haline doğru geliyoruz.

Ama son dönemde gerek ekonomide tatsız gelişmeler, aşırı artan fiyatlar, tırmanan döviz kurları erken seçim meselesini iyice gündeme oturttu.

Hatırlarsanız geçen sene yani 2020’de ‘Kesinlikle 2021’de erken seçim olacak’ diyenler iddialı açıklamalarda bulunuyorlardı.

Ve 2020 bitti şimdi de 2021’in ikinci yarısına başladık.

Geçen sene bu yıl seçim olacak diyenlerden şimdilik fazla ses seda çıkmıyor.

Şimdi de yeni bir popüler söylem moda. O da erken seçim 2022’de diye.

NE ZAMAN OLABİLİR?

Zaten seçim 2023’te. Neredeyse iki yıl bir süre var. En baştan söyleyeyim, erken seçim en iyi ihtimalle gelecek yıl ortasında veya sonbaharda olabilir. Bu da Cumhur İttifakı’nın muhalefetin ısrarlı baskılarına sonunda ‘Hadi bakalım o zaman hodri meydan’ demesi ile gerçekleşebilir.

Onun haricinde ülkemizde Allah korusun sıradışı kötü bir durum olmazsa seçimler planlandığı tarihte yani 2023 Haziran‘da yapılacak. Ancak bu noktada, tabii ki, gerek Cumhur İttifakı ‘seçim 2023’de, gerekse muhalefette olan Millet İttifakı da kendi erken seçim tezlerini sürekli olarak gündemde tutmaya devam edecek.

Recep Tayyip Erdoğan hem Ak Parti Genel Başkanı şapkasıyla, hem de Cumhurbaşkanı şapkasıyla, Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli de etkin ortak şapkasıyla seçimlerin zamanında yapılacağını defalarca söylediler. Söylemeye de devam ediyorlar.

Öte yandan muhalefette ise, Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise erken seçim için her gün bastırmaya devam ediyor.

Bu ikiliye tabii ki Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlunu da ekleyelim. Bu cepheye ek olarak, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Muharrem İnce ile diğer muhalif isimler de erken seçim isteyenler tarafında olacak.

İSTEK NORMAL

Siyaset bu aralar çok hareketli. Ortada dolaşan anketlerin bazılarındaki iktidarın hızla oy kaybettiğini gösteren sonuçları referans alan muhalefetin erken seçim için bastırması siyasi retorik açısından gayet normal. Size naçizane tavsiyem anketleri çok yakından, objektif ve sakince değerlendirin.

Çünkü iktidar tarafının yaptırdığı anketlerde de Cumhur İttifakı’nın oy oranının muhalefetin yaptırdığı anketlere göre çok daha yukarıda olduğu da görülüyor.

Hangi anket ne kadar doğru şu an tam bilmek zor. Bu açıdan hepsine belirli bir marj ile yaklaşın.

Köprünün altından daha çok sular akar. Daha önümüzde çok anketler çıkar. HDP’nin kapatma davası ve sonrasında gelişmeler de şüphesiz siyasi denklemlerde çok belirleyici rol oynayacaktır.

Bana kalırsa; yakın gelecekte HDP’nin Millet İttifakı’na ne derece destek verip vermeyeceği, aday çıkarıp çıkarmayacağı da bu denklemi çözmemizdeki en önemli parametrelerden olacaktır.

Özetle; en az bir yıl içinde seçim yapılması sıradışı bir durum yaşanmazsa çok zor.

Ama, gelecek Hazirandan yani 2022’nin ortasından itibaren farklı şeyler tartışabiliriz.

Bugün 15 Temmuz. Yazımızı bitirirken 15 Temmuz 2016’daki hain FETÖ kalkışmasının karşısında o gün dimdik duran şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Gazilerimize saygılarımızı sunuyoruz. Bu ülke gerçek isimsiz vatanseverleri ile ayakta kalmıştır. Bundan böyle de bu şekilde devam edecektir.