• YARIM ALTIN
  3.783,00
  % -0,86
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8287
  % 0,04
 • € EURO
  20,2841
  % -0,15
 • £ POUND
  22,6626
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  2,7770
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2668
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  430225,320
  % -2,23
 • BIST 100
  4.896,10
  % -2,03

Powell’dan enflasyon yorumu: Riskleri izliyoruz

Powell’dan enflasyon yorumu: Riskleri izliyoruz

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi'ndeki iki günlük maratonun son gününde enflasyonla ilgili mesajlar verdi.

Powell, enflasyonun rahatsız edici seviyelere gelmesine rağmen Fed'in ABD ekonomisini destekleyici nitelikteki duruşunu savundu.

Powell, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ndeki sunumunda enflasyonun hedef seviye olan yüzde 2'nin üzerinde seyretmesinin ekonominin yeniden açılmasına bağlı bir şok olduğunu söyledi ve “Elbette biz de bu durumdan memnun değiliz” diye konuştu.

Fed Başkanı Powell, ABD'deki fiyat gelişmelerini tarihte eşi benzeri olmayan bir gelişme olarak nitelendirirken, Fed'in gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Powell konuyla ilgili olarak “Temel durumu ve ayrıca riskleri anlamaya gerçekten çabalıyoruz” dedi.

 

“Enflasyon belli alanlarda odaklanıyor”

Powell, konuşmasında enflasyonun ikinci el arabalar gibi belli alanlarda odaklandığına dikkat çekerken enflasyondaki yükselişlerin geçici olduğu yönündeki düşüncesini yeniden ifade etti.

Fed Başkanı Powell, Çarşamba günü verdiği varlık alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmaların devam edeceği yönündeki mesajını da tekrarladı.

Fed halihazırda aylık 120 milyar dolarlık varlık alımı gerçekleştiriyor. Bu alımların 80 milyar doları devlet tahvillerinden oluşurken, 40 milyar dolarlık bölümü de mortgage tabanlı tahvilleri kapsıyor.

Bullard: Varlık alımlarını azaltma zamanı geldi

Son dönemde varlık alımlarının azaltılması yönünde şahin bir görüntü veren St Louis Fed Başkanı James Bullard mesajlarını yeniledi.

Bloomberg TV'ye konuşan Bullard, Fed'in kaydadeğer bir gelişme hedefini gerçekleştirdiğini söyledi ve teşviklerin azaltılması yönünde adım atma çağrısı yaptı.

Bullard, “Kanımca, varlık alımlarını azaltabileceğimiz bir durum içindeyiz. Piyasaları rahatsız etmek istemeyiz ama bence acil önlemleri sonlandırma zamanı” dedi.