• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,7810
  % -0,14
 • € EURO
  20,4591
  % -0,02
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7700
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2719
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  446660,121
  % 3,12
 • BIST 100
  5.191,83
  % -0,75

Seçim en erken ne zaman olur?

Seçim en erken ne zaman olur?

Türkiye’de başkanlık sistemi merkezli olacak bir seçimde ne olursa olsun bir partinin parlamenter sisteme kıyasla dengelerde ne kadar belirleyici olduğu artık hepimizin malumu.

Halen Anayasa Mahkemesi’nde terör bağı ve bölücü faaliyetler nedeni ile hakkında kapatma davası bulunan HDP de bu çerçevede işte tam bu tartışmaların merkezine oturuyor. Hele, yerel seçimlerde aday göstermedikten sonra acaba bu kez ne yapar diye merak ediliyor.

Terör soruşturmaları nedeni ile hapiste bulunan HDP eski eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçen gün yaptığı bir açıklama tekrar bu hassas dengeleri gündeme getirdi. Yüzde 10-12 civarında oyu olduğu iddia edilen HDP için Demirtaş da bunu bilerek Millet İttifakı’na çağrıda bulunup resmen rest çekti.

DEMİRTAŞ’IN ÇIKIŞI

T24 sitesinde yer alan yazısında Demirtaş, “Seçim gününü beklemeye gerek yok. Peşinen söyleyelim, HDP’yi ciddiye almayanlar kaybeder” dedi.

Muhalefete açıkça protokol imzalama teklifi yapan ve daha önceki ‘Artık HDP ile açıkça diyalog kurun’ çağrılarını bir kez daha hissettiren Demirtaş aynen şunları söyledi:

“Seçim sonrası için muhalefetin güven vermesi çok önemlidir. Yani seçilecek yönetim, bir süre sonra kendisinden başka tüm kesimleri yok saymamalı. Gerekirse kamuoyu huzurunda ilkesel protokol imzalanmalıdır.”

Öte yandan bir de baraj meselesine gelelim. Yüzde 7 olacağı artık nerleşmek üzere. Yalnız tabii ki burada bir nokta var. Artık okumadan, araştırmadan sadece hap bilgilerle hayatımıza öyle devam eder hale geldik ki , sanki herşey yeni oluyormuş gibi sanıyoruz.

Aslında bundan yaklaşık bir sene önce seçim barajının AK Parti’nin planlamasına göre %7 olacağı zaten defalarca yazıldı çizildi. Taslaklarının haberleri basında yer aldı. Arşivlerde var.

YÜZDE 7 YENİ DEĞİL

Şimdi bakıyorum da; Türkiye’de sanki yeni bir gelişmeymiş gibi AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim barajı teklifinde sürpriz olarak %7’de anlaştıkları konuşuluyor.

Lütfen tamamen bilgiye ve net gelişmelere dayalı analizlere itibar edelim. Çünkü o kadar çok gri alan, spekülasyon, manipülasyon ve dezenformasyon var ki, bu bilinmezlik içinde hepimiz sağa sola savruluyoruz.

Bir de buna Türkiye’deki ciddi kutuplaşma da eklenince ortada tam bir belirsizlik, kakafoni ve savrulma durumu ortaya çıkıyor.

EN POPÜLER SORU

Şimdilerde en popüler sorulardan biri ne? Tabii ki ne zaman seçim olacağı. Ya da başka bir şekilde söylemek mümkünse, erken seçim geliyor mu?

AMAN DİKKAT

Sağda solda çevrenizde, ‘Bana çok özel gelen bilgi var, yıl sonuna kadar seçim olacakmış veya gelecek martta seçim var’ diyenler ya da benzeri kehanetleri ortaya atanlar vardır.

Ancak sakince, araştırdığımızda ortadaki net tabloyu size anlatalım. Yani seçim gerçekten en erken ne zaman olabilir sorunun yanıtnı.

Malumunuz seçimler 2023 yılında ve haziran ayında. İktidar da kesinlikle erken seçim olmayacağını iddia ediyor. Tabii siyasette neler olur bilinmez.

NE ZAMAN ?

Peki velev ki, olursa erken seçim demek için bu tarihin ne zamanlarda olması gerekiyor? Tabii ki; en geç bu yıl sonuna dek ya da gelecek yılın başlarında olmasına erken seçim diyebiliriz.

Ondan sonra 2022 sonbaharına kalan bir seçim için bir kaç aylık erken dönem için artık erken seçim demek biraz zorlama olur. Olsa olsa çok az erken denilebilir.

Şimdi ne zaman olacağını gelin bir matematik denklemi gibi açalım.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin yeni yasama yılında Meclis’e sunacağı ve yüzde 7 baraj öngören Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği eğer geçerse otomatikman yasal zorunlulukları da beraberinde getirecektir.

MADDE AÇIK

Gelin bu yasal zorunluluğa bakalım.. Bakın ilgili madde değerlendirmesi nasıl?

‘Anayasa’nın 67. maddesinin son fıkrasında ’seçim yasalarında yapılacak değişiklikler, yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz’

MECLİS AÇILIŞ TARİHİ

Tabii ki Meclis’in Ekim başında açılacağını da düşündüğümüzde ve de bu müzakere, oylama ve yasalaşma süreçlerinin yasa teklifinin bu veya değiştirilmiş hali ile de olsa günler haftalar alacağını da göz önüne alırsak durum çok net oluyor.

O da yasa değilikliği otomatik olarak Anayasaya göre en 1 yıl sonra uygulanabilecek demek. E kolay kolay Anayasa da değişemiyeceğine göre, demek ki seçimler olursa en erken 2022 Ekim ortası veya Kasım’dan önce yapılamayacak.

Hatırlarsanız, ekranlarda defalarca erken seçim zor dediğimizde karşımızda, iki senedir 2020 veya 2021’de kesin seçim var diyenlerle doluydu ortalık. Ve gelinen nokta durum böyle.

Türkiye’de bilgi kirliliği, manipülasyon ve alıcısı var diye popüler söylemler artık boğucu hale geldi.

CAN ALICI SORULAR

İşte bu şartlar altında da öte yandan peki HDP ne yapacak? Millet İttifakı açıkça bu parti ile işbirliği yapar mı? Ortaklarım hepsi buna olur der mi? HDP yerel seçimlerde olduğu gibi aday
çıkarır mı, aday çıkarmazsa karşılığında nasıl taleplerde bulunur? Bunlar şu an can alıcı sorular.

Daha bu iş çok su götürür. Lütfen karşılaştığımız ne iddia olursa olsun, anketler dahil her bilgiyi en az iki üç ayrı kaynaktan karşılaştırmalı değerlendirelim.