• YARIM ALTIN
  3.761,00
  % -0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.997,63
  % 5,16

Tedarik zinciri krizinde yeni perde: BDI düşüşte

Tedarik zinciri krizinde yeni perde: BDI düşüşte

Tedarik zinciri krizinde yeni perde: BDI düşüşte

Covid19 pandemisi ile ortaya çıkan ve gün geçtikçe daha fazla can sıkmaya başlayan tedarik zinciri krizi dünya ekonomisinde sorun oluşturmaya devam ediyor. Her ne kadar ülke ekonomileri yeniden açılsa da küresel üretimi sekteye uğratan ve maliyetleri artıran bir küresel tedarik zinciri krizi ile karşı karşıyayız.

Küresel ticaretin seyrini takip edebilmek ve geleceğe dönük öngörülerde bulunmak için takip ettiğimiz

göstergelerden birisi de Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI). Bu endeksi Londra’daki “Baltic Exchange” yayınlıyor ve deniz taşımacılığının bir türü olan kuru yük taşımacılığındaki günlük ticari faaliyetlere ilişkin bilgi veriyor.  Bu en sık kullanılan navlun endekslerinden birisi ve gemilerde taşınan nihai ürün veya hammadde gibi yüklerin taşınmasında belirlenen fiyatları temsil ediyor.

Endeksin artması küresel deniz ticaretinde artış ve kuru yük taşımacılığında talep yükselmesi anlamına geliyor ve küresel büyümenin izlenmesinde olumlu bir sinyal olarak değerlendiriliyor. Aşağıdaki grafikte endeksin son bir yıl içindeki seyrini görüyoruz.

Endeks pandeminin başlaması ile beraber sert bir düşüş yaşadıktan sonra yeniden toparlanma sürecine girmiş ve yükselmeye başlamıştı. Ancak son dönemde tedarik zincirlerinde yeni bir krizin baş göstermesi ile beraber endeksin hızlı bir düşüş trendine girdiğini görüyoruz. Bu durum son dönemdeki haber akışı ile de paralel özellikler gösteriyor. Örneğin; küresel konteyner yüklerinin %6’sından fazlasını taşıyan Ocean Network Express’in CEO’su Jeremy Nixon lojistik alanında gerekli yatırımlar yapılıp teşvikler artırılmazsa tedarik zinciri kaynaklı meydana gelen sorunların 2023 yılına uzayacağını söylüyor. Benzeri şekilde dünyanın önde gelen kargo şirketlerinden UPS’in Başkanı Scott Price da tedarik zincirlerindeki aksamaların 2022 yılına sarkacağını ve bu durumun pek çok sektörde hammadde darboğazlarına neden olacağını ifade ediyor. Özetle tedarik zinciri krizi giderek daha fazla derinleşiyor.