• YARIM ALTIN
  3.506,00
  % 0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6440
  % 0,01
 • € EURO
  19,6447
  % -0,27
 • £ POUND
  22,8636
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  2,6808
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2984
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  320017,496
  % -0,63
 • BIST 100
  5.005,30
  % 3,08

Turizm enflasyon baskısını hafifletebilir mi?

Turizm enflasyon baskısını hafifletebilir mi?
——– PARAKULE.COM ——–

Yükselen enflasyon ve Türk Lirasında oluşan ciddi değer kaybı, hayat pahalılığını yükselterek kriz yarattı. Enflasyon, Aralık ayında % 36'ya ulaştıktan sonra Ocak ayında % 48,7'ye yükseldi. Ancak bazı ekonomistler, enflasyonun gerçek oranın çok daha yüksek olduğu görüşünde.

 

Merkez Bankası eski başkanı ve ekonomist, aynı zamanda İYİ Parti üyesi Durmuş Yılmaz, konuyla ilgili olarak “Enflasyonun teknik bir ölçüsünü ortaya koyan akademisyen grupları var. Ölçümleri Aralık ayında% 60'a yakındı. Bu genel olarak toplum üzerinde büyük bir yük oluşturuyor” diyor.

 

Ocak ayı enflasyon verilerinin geçen hafta Perşembe günü açıklanmasının öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, (TÜİK)  Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Sait Erdal Dinçer'i görevden aldı. Medyada yer alan bazı haberlerde, kararın cumhurbaşkanının kötüleşen ekonomik durumdan duyduğu memnuniyetsizlik ve 2023 seçimlerinde yeniden seçilmek istemesinden kaynaklandığı görüşleri var.

 

T.C Merkez Bankası iki hafta içinde hane halkı üzerindeki enflasyon baskısını hafifletme stratejilerini görüşmek üzere bir araya gelecek. Ancak politika yapıcıların enflasyonu düşürmek için daha yüksek faiz oranı gibi olağan yöntemi uygulamaları pek mümkün görünmüyor.

 

Bunun nedeni, klasik ekonomi yaklaşımına aykırı bir görüş olsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha yüksek oranların enflasyona neden olduğuna inanması. Erdoğan bu hafta yaptığı açıklamada, “bir süre” boyunca ülke genelinde insanların enflasyonun “yükünü taşımak” zorunda kalacaklarını söyledi.

 

Yüksek fiyatlar ve Türk Lirasındaki değer kaybı hanehalkı bütçelerini ciddi bir şekilde sıkıştırdı. Örneğin kırmızı etin fiyatı o kadar yükseldi ki 2021 Eylül ayında ortalama dana eti 65 TL iken şimdi ise 150 TL civarında. Birçok aile artık bunu karşılayamayacaklarını söylüyor. Kırmızı et alan vatandaş ise, daha az sıklıkta veya daha küçük miktarlarda satın alıyor.

 

Ayrıca, TL’ deki değer kaybı Aralık ayında marketleri hemen hemen her gün raftaki malları yeniden fiyatlandırmaya zorladı.

 

İstanbul'da üniversiteye giden Montoya isimli bir kadın öğrenci ise, kira ödemesini yapabilmek için fazla bulunan yatak odasını turistlere kiralamaya verdiğini belirtti.

 

“Tanımadığım biriyle aynı evde kalıyorum ve bu konuda gerçekten endişeliyim, çünkü biri bana geldiğinde onları tanımadığım için gerçekten korkuyorum ama elimden başka bir şey gelmiyor. Dün markete gittim ve bir poşet alışveriş yaptım 300 lira ödedim. Bir ay önce aynı ürünlere 150 TL ödüyordum.” diyen Montoya,  geçinmekte zorlandığını ifade etti.

 

TURİZM ARTIŞI YAŞANIR MI?

Ekonomik durum giderek ağırlaşıyor. Ancak döviz kurunun yükselmesi, Türkiye'yi dünyanın diğer bölgelerindeki insanlar için daha cazip bir tatil yeri haline getirdi.

 

Koronavirüs salgınından önce, 2019'da turizm Türkiye'ye 34 milyar dolar (25bn £) getiri sağladı. Yasaklar ve seyahat kısıtlamaları 2020'de sektörü sektirse de, 2021'de tekrar yükselişe geçti. Turizm getirisindeki %85,5 oranında sıçramaya karşın, elde edilen gelir pandemi öncesine kıyasla üçte bir oranında daha düşüktü.

 

Grand Circle Travel şirketi için ülke çapında yabancı turistlere yönelik grup turları düzenleyen Şebnem Altın, rezervasyonlar olduğunu söylese de,  iyileşmenin hala zayıf bir noktada olduğuna inanıyor.

 

Altın, “Geçtiğimiz sezon, insanlar turlarını son dakikada iptal etti ve acenteler bu konuda oldukça esnek, bu da yeni bir şey. Bu nedenle, rezervasyonlarımız olmasına ve önümüzdeki yıl için her şey gerçekten tozpembe görünmesine rağmen, bu rezervasyonların gerçekleşeceğinden asla emin olamayız. Bu yüzden her zaman endişelerim var ve güvenmiyorum, bunu da belirtmeliyim.” diyor.

 

Türkiye genel ekonomisinin yaklaşık %13'ünü turizm oluşturuyor. Dünya Ticaret Örgütü'ne göre Türkiye, 2019 yılında en popüler altıncı turizm merkezi oldu. Dünya Ticaret Örgütü, o zaman bile, olumlu döviz kurunun turist çekmede önemli bir faktör olduğunu belirtti.

 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ nın önde gelen bölge ekonomistlerinden Roger Kelly' ye göre, seyahat kısıtlamaları bu yıl da hafiflemeye devam ettikçe sektör toparlanmaya devam ederse, Türkiye'ye daha geniş ekonomik faydalar sağlayabilir.

 

Kelly, ekonominin altında kalan yapısal sorunlardan birinin ülkenin cari açığı olduğunu, bunun da Türkiye'nin ithal ettiği mal ve hizmetlerin değerinin ihracattan daha fazla olduğu anlamına geldiğini, daha fazla turizm gelirinin bu açığın azaltılmasına yardımcı olacağını söyledi.

 

“Açıkçası, eğer iyi bir turizm geliriniz varsa, bu cari açığın azaltılmasına yardımcı olur, bu da finansmanı kolaylaştırır, ayrıca Türk Lirasını desteklemeye yardımcı olur. Enflasyon sorununuzun azaldığı anlamına geliyor, çünkü daha zayıf bir lira enflasyonu beslemeye yardımcı oluyor.” diyen Kelly,  “Bu açıdan bakıldığında, makul derecede güçlü bir turizm sezonunuz varsa, bu lirayı desteklemeye ve enflasyonu düşürmenize yardımcı olur.” turizmin enflasyonu hafifletmede yardımcı olabileceğini vurguladı.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ