• YARIM ALTIN
  3.460,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6387
  % -0,01
 • € EURO
  19,5108
  % -0,06
 • £ POUND
  22,6198
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  2,6718
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2951
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  317188,401
  % 0,12
 • BIST 100
  5.000,14
  % 0,85

TÜRK LİRASINDAKİ OLUMLU YÜKSELİŞ

TÜRK LİRASINDAKİ OLUMLU YÜKSELİŞ
——– PARAKULE.COM ——–

Açıklamaların ardından ülkede ticaret piyasası %25 değer kazanmıştı ve salı günü %15 daha değerini kazanarak olumlu yönde ki gelişimini hızlandırmışa benziyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın artan enflasyon karşısında yatırımcıya tazminat ödemeyi vaat etmesinden sonra Türk Lirasının değer kazanmaya başladığı gelen haberler arasında yer alıyor.

Türkiye’de hayat pahalılığındaki artış % 21,7 seviyesine ulaşınca, Türk Lirası rekor düşüşe geçmişti.

Ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik planlarını açıklamasının ardından, pazartesi ve Salı günü değer kazanmaya başladı.

Ülkede gıdadan, gayrimenkule kadar her şeyde fiyat artışları yaşanmasına rağmen Erdoğan’ın,  Merkez Bankasını faiz oranlarını düşürmeye zorlaması ile birlikte olumlu gelişmeler yaşanmaya başlandı.

Normal şartlarda merkez bankaları artış gösteren fiyatla ile mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltirken, ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu tür faiz işlemlerini ‘’tüm kötülüklerin hem anası hem babası’’ olarak adlandırması sempati kazanmasını sağladı.

Cumhurbaşkanı ve müttefikleri, faiz oranlarının düşmesi ile Türkiye’de istihdam, ihracat ve yatırımın arttığını savunurken, ekonomistler ise yapılan faiz indirimlerini, düşünülmeden alınmış pervasız kararlar olarak nitelendiriyor.

Hükümet, ekonomide alınan önlemler çerçevesinde tasarruflarını Türk Lirası üzerine yapan yatırımcıların, dolar karşısındaki eriyen kazanç farkını ödeyeceğine söz verdi.

Erdoğan, ‘’ Faiz indirimleri ile enflasyonun birkaç ay içinde nasıl düşmeye başlayacağını hepimiz göreceğiz.’’ diye de ekledi.

‘’ Bu ülke artık yüksek faiz oranları ile parasına katkıda bulunanlar için cennet olmayacak.’’ dedi.

Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye’de tasarrufların yarıdan fazlasının döviz ve altın cinsinden olması Türk Lirasına olan güveni arttırmıyor.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ