• YARIM ALTIN
  3.454,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6416
  % 0,00
 • € EURO
  19,5397
  % -0,09
 • £ POUND
  22,7016
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  2,6666
  % -0,46
 • РУБ RUBLE
  0,2955
  % -1,18
 • BITCOIN/TL
  317042,136
  % -1,68
 • BIST 100
  4.957,77
  % -0,10

Türk otomotivini savaştandüşük vergi koruyabilir!

Türk otomotivini savaştandüşük vergi koruyabilir!

AVRUPA’nın en büyük otomotiv üreticisi olan Alman Volkswagen Grubu’nun CEO’su Herbert Diess, geçen hafta Rusya-Ukrayna arasındaki uzun süreli savaşın ekonomi adına pandemiden çok daha kötü sonuçlar doğuracağı konusunda uyardı. Gerçekten de baktığımızda Rusya’nın Ukrayna’yı işgali özellikle Avrupa’nın pandemi sonrası canlanmasını alt üst ederken, otomobil endüstrisinde yeniden büyüme umutlarına büyük darbe vurmuş durumda.

Son dönemde Çekya, Polonya, Macaristan ve Romanya gibi otomotiv sektörünün ülke ekonomilerinin bel kemiği olduğu ülkelerde üretimler ya durmuş ya da büyük aksama yaşanıyor. 2021’de Avrupa’da bir çok ülkede otomotiv sektöründe güçlü toparlanmalar yaşanırken, bu yıl büyümeyi soğutmaya başlayan savaş ortamı ve yüksek enflasyon nedeniyle ters rüzgarlar esiyor.

EKONOMİLER İÇİN ZARAR

Analistler otomobil sektörü üzerindeki toplam etkinin ölçülmesinin hâlâ zor olduğunu söylese de, hem endüstriyel üretimin etkilenmesi hem de oluşan yüksek enflasyon ortamının ekonomilere zarar vereceği açık. Yani Ukrayna’daki savaş ekonomik büyüme üzerinde aşağı yönlü riskler yaratmış durumda.

“Peki Türkiye’de durum nedir?” diye sorarsınız, sanayi açısından göbeğimiz Avrupa’ya bağlı. Yani orada gerçekleşen her türlü olumsuz gelişme doğrudan Türkiye’deki üretimleri etkiliyor. Düşünün daha savaşın etkilerini hissetmeden, tedarik sıkıntıları nedeniyle üretimlerde aksama yaşanmaya devam ediyordu. Önümüzdeki süreçte hali hazırda düşen üretim ve ihracatın, savaşın etkisiyle yeni bir darbe yiyeceği aşikar.  Aynı Çekya, Macaristan, Polonya ve Romanya gibi Türkiye ekonomisi için de lokomotif olan, ihracatta ise bir numaralı sektör olan otomotivdeki her sıkıntı ülke için de kötü sonuçlar doğuracak.

İHRACAT SİGORTAYDI

Bugün otomotiv sanayi çok açık söylemek gerekirse ihracatla ayakta duruyor. İç pazar özellikle son 4 yıldır potansiyelinin çok altında seyrettiği için sanayinin tek umudu olan ihracatta yaşanacak yeni bir darbe, fabrikalar için büyük kayıp anlamına geliyor. Bu noktada sadece tedarik sanayinde yaşanan ihracat artışı sektörün yüzünü güldürse de, bu durum uzun vadeli olarak tek başına yeterli değil.

Önce pandemi ardından çip krizi ve şimdi de Ukrayna savaşı ile otomotiv sanayinin en büyük sigortası olan ihracatta yaşanan sıkıntıları hep birlikte görüyoruz. Yaşanan bu tip global krizlere yönelik en azından iç pazarımız güçlü olsa, sektör bir şekilde kendini korumayı başaracak. Ama hep küçülen bir iç pazarla birlikte ihracat da düşünce, otomotiv üretimi büyük darbe yeşim oluyor. Bu durum da ne yazık ki Türkiye’ye yeni yatırımların gelmesini engelliyor, mevcutların da bir noktada tıkanmasını sağlıyor.

Bu yüzden en ucuz otomobil fiyatlarının 400 bin TL’ye çıktığı Türkiye’de dünyanın en yüksek vergilerinde yapılacak yeni bir düzenleme hem iç pazarı büyütür hem de otomotiv sanayi için global kriz anlarında önemli bir kurtarıcı olur.