• YARIM ALTIN
  3.932,00
  % -0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0327
  % 0,05
 • € EURO
  20,5272
  % 0,12
 • £ POUND
  23,3168
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  2,7629
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2474
  % -0,35
 • BITCOIN/TL
  539142,728
  % 1,50
 • BIST 100
  4.906,63
  % -1,38

Türkiye’de kış lokasyonlarında doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı

Türkiye genelinde 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen, yarıyıl tatiline başladı. 16 günlük tatilde kayak merkezleri en çok talep gören alan olurken, termal tesisler ve Akdeniz kıyıları da öne çıktı. Doğal güzellikleri nedeniyle Bolu’da Abant ve Gölcük, Doğu Anadolu’da ise Kars’a kadar giden Doğu Ekspresi’nde yer bulmak çok zorlaştı.

16 gün sürecek olan yarıyıl tatilini ’kış- kayak’, ’termal’, ’sahil’ ve ’kültür turları’ olmak üzere dört konseptte değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, kış- kayak turizmi açısından Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Sarıkamış, gibi bölgelerde doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

Termal turizminde ise Yalova, Pamukkale, Afyonkarahisar, Sandıklı ve Kızılcahamam’ın ciddi talep gördüğünü anlatan TÜROFED Başkanı Çorabatır, termal otellerinde de sömestir tatil döneminde yüzde 100 doluluk beklediklerini kaydetti. Sahil turizmi açısından ise Akdeniz ve Ege kıyılarının otelcilerden alınan bilgilere göre ciddi doluluk oranlarına ulaşacağını dile getiren Çorabatır, “Sömestr tatilinin turizm sektörü açısından önemli bir ekonomik canlılık oluşturmasını bekliyoruz” dedi.

Doğu Ekspresi'nde yoğunluk

Kültür turlarının da yarıyıl tatilinde ciddi talep gördüğünü kaydeden Çorabatır, Kapadokya’nın öne çıktığını belirterek, Kapadokya bölgesinde de önemli doluluklara ulaşılacağını açıkladı. TÜROFED Başkanı, yarıyıl tatilinde son yıllarda büyük talep gören Doğu Ekspresi ve Van Gölü Ekspresi trenleriyle Sivas, Erzurum, Erzincan, Kars, Van gibi Doğu Anadolu illerine de çok yoğun talep olduğunu ve bilet bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini dile getirdi.

Hem eğitim hem eğlence: Otellerde etüt kampları

Son yıllarda özellikle Antalya bölgesinde yarıyıl tatilinde yeni bir konsept oluştuğuna da dikkat çeken Sururi Çorabatır, “Yarıyıl tatilinde son senelerde otellerle eğitim kurumları arasındaki çalışmalar nedeniyle etüt kampları yapılmaya başlandı. Hem öğrenciler tatil yapıyor, hem aileleri de geliyor, hem de sınavlara hazırlanıyorlar. Tatil boyunca hem eğlenip enerjilerini atıyorlar, hem de ders çalışıyorlar” diye konuştu.