• YARIM ALTIN
  3.431,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6186
  % -0,16
 • € EURO
  19,4627
  % 0,21
 • £ POUND
  22,5492
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6319
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3070
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  320658,492
  % 2,23
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

Türkiye’deki ekonomik büyüme şirketler ve tüketicilerin derin sıkıntılarını maskeliyor

Türkiye’deki ekonomik büyüme şirketler ve tüketicilerin derin sıkıntılarını maskeliyor
——– PARAKULE.COM ——–

Haberde, enflasyondaki yükseliş nedeniyle tüketicilerin mal ve hizmetlere olan satın alma gücünün ciddi bir düşüş yaşadığını ve şirketlerin maliyetlerinin ise geçen yıla göre ortalama yüzde 50 artırdığını belirtti. Ayrıca, şirketlerin üretim kapasitesi kullanımları da azalma gösteriyor.

İşletmeler, enerjide ortalama % 80, işgücünde % 40, kira ödemelerinde % 25, yurtiçi taşımacılıkta % 50 gibi ciddi maliyet artışlarıyla karşı karşıya kalmaya başladı. Dünya Gazetesi haberinde, iş dünyasının temsilcilerine atıfta bulunarak, Türk lirasının dolar karşısında yüzde 44 değer kaybetmesinin ardından şirketlerin bilançolarındaki bozulmanın özellikle döviz pozisyonu açık olanlar için belirgin olduğunu söyledi.

 

Türk Lirasındaki zayıflık, enflasyonun hızla artışına sebep oldu. Tüketici fiyatları enflasyonu geçen ay Aralık ayındaki % 36,1'den son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak  % 48,7'ye oranına geldi. Üretici fiyat enflasyonu ise yüzde 79,9'dan % 93,5'e fırladı.

Ekonomik sorunlar, üretim çıktısında zincirleme bir etkiye sahip. İşletmelerin kapasite kullanımı Ocak ayında 1,1 puan düşerek %77,6 geriledi. Dünya, bu düşüş ve kötüye giden üretim PMI’sı ile birleştiğinde, ülkede daralmanın sinyallerini veriyor. 10 sektörün 9’ nda üretim yavaşlamış ve Ocak ayında üst üste dört ay boyunca rahatlatılan toplam yeni sipariş sayısı düşüş yaşayarak Aralık ayı içerisindeki % 52,1 oranından,50,5'e düşerek Ocak ayında daralma noktasına geldi.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) Başkanı Adnan Dalgakıran, iç pazarın harekete geçirebilmesi için hükümet politikasına güven ve öngörülebilirliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade etti ve ayrıca, “Tüketimin yapay teşviklerle ve destekle taşınmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum” dedi.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel ise, gıda sektöründe geçtiğimiz yıla oranla satışlarda yüzde 40’lık bir düşüş olduğunu söyledi. Önel, finansman ve enerji maliyetlerinin ekonomiye yoğun olarak yüklendiğini, şirketlerin işletme sermayelerinde ciddi bir düşüş yaşadığını ve bankaların kredi limitlerini düşürmeye başlayacaklarını söyledi. Önel, hükümeti ulusal Kredi Garanti Fonu (KGF) yoluyla mevcut kredi miktarını artırmaya ve kredileri daha fazla şirkete sunmaya çağırdı

İlker Önel, perakendecilerden kredi kartı ile mal alan tüketicilerin taksitli geri ödeme süresi sınırlamalarının da artırılması gerektiğini belirtti.  Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) başkanı Ahmet Güleç ise, üyelerinin hükümete, bu taksit sayısının azami 18'e çıkarma çağrısında bulunduğunu söyledi.

TOBB, Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı Yavuz Eroğlu da, hükümet bazı ürünlerde vergileri azaltmalı, tüketici kredilerini daha erişilebilir ve maliyet etkin hale getirmeli, firmalara maliyet, etkin finansman ve daha uzun geri ödeme koşulları sağlayan yatırım teşvik mekanizması kurulmalı dedi.

——–  ——–

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ