• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Uçak kazasında hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu

Uçak kazasında hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda  Dün akşam saatlerinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden 3 kişinin kimlikleri açıklandı.

Kazada hayatını kaybedenlerin  Zehra Bilgi Koçar, Alev Gençoğlu ve Songül Bozkurt  olduğu belirtildi. Kazada hayatını kaybeden Diş hekimi Zehra Bilgi Koçar’ın (30) cenazesi, işlemlerin tamamlanmasının ardından eşi Gökhan Koçar’a teslim edildi. Koçar’ın cenazesi Tekirdağ ilçesindeki Malkara’da defnedilecek.

BOEİNG YETKİLİLERİNDE İÇİNDE BULUNDUĞU BİR HEYET TÜRKİYE’YE GİDECEK

Olayın meydana geliş nedenlerinin tespit edilmesi için geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı ve Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi (UEİM) tarafından araştırma komisyonu oluşturuldu. Komisyon, çalışmalarına halen devam ederken ABD sivil havacılık otoritesi ile Boeing firması yetkililerinden oluşan bir heyetin de Türkiye’ye gideceği belirtildi. Kazayı araştırmak üzere gidecek olan heyetin 3 parçaya ayrılan uçakta imalat hatası olup olmadığını incelemesi bekleniyor. Kazaya ilişkin ön raporun ise yaklaşık 1 ay içinde hazırlanması öngörülüyor.

PİLOTLARDAN KAN ÖRNEĞİ ALINACAK

Öte yandan, soruşturma kapsamında 2 pilottan kan örnekleri alınarak cep telefonlarına el konulacak. Başsavcılık, soruşturma kapsamında uçağın Kaptan Pilotu Mahmu A. ve Güney Kore uyruklu Yardımcı Pilot Ferdinant P.’den, alkol ya da uyuşturucu madde olup olmadığının tespiti için kan örneğialınmasını istedi. Kan örneklerinin mahkemeden moleküler ve genetik inceleme izni alındıktan sonra da Adli Tıp Kurumu´na gönderilmesi yönünde karar aldı. Savcılık ayrıca 2 pilotun cep telefonlarına mahkeme kararıyla el konulmasını talep etti.

GÖRÜNTÜLER DOSYADA OLACAK

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kazanın yaşandığı pisti gören güvenlik kamera görüntüleri ile kule ve pilotlar arasındaki konuşma dökümlerinin de soruşturma dosyasına konulmasını istedi.

PEGASUS GENEL MÜDÜRÜ MEHMET TEVFİK NANE'DEN AÇIKLAMA

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, basın toplantısı düzenledi. Nane, ''kaza sonrası birinci önceliğimiz, uçağa bir an önce ulaşmak ve yaralılarımızı kurtarmak, yaralarımızı sarmak ve bu amaçla da gerekli ekiplerimizi hareket ettirmek olmuştur'' ifadelerini kullandı.  “Can kaybının, hasarların, yaralanmaların olduğu bir noktada çıkıp konuşmak hiç kolay değil.” diyen Nane, “Hali hazırda ulaştırma bakanlığımıza bağlı, kara araştırma inceleme kurulu yetkilileri çalışmalarını devam ettirmekte. Kara kutular alındı, emniyet altına konuldu. Ve onların deşifre çalışmaları başlatıldı. Hep birlikte raporun çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Nane, kazanın nedenine ilişkin ise “Bizim şirket olarak açıklama yetkimiz yoktur” dedi.