• YARIM ALTIN
  3.937,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0546
  % 0,12
 • € EURO
  20,5040
  % 0,02
 • £ POUND
  23,3441
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  2,7667
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2476
  % -0,34
 • BITCOIN/TL
  541225,620
  % 1,32
 • BIST 100
  4.906,63
  % -1,38

“Umut Kırılgan Bir Histir…”

“Umut Kırılgan Bir Histir…”

Strateji uzmanları Türkiye’nin şu ana kadarki hamlelerinin akılcı olduğunun altını çiziyorlar. Belki de bu hamleler Doğu Akdeniz’de kurduğumuz yeni stratejinin tekrar güçlenmesine sebep olacak.

Ege’deki tartışmalı adacıklardan kıta sahanlığına, Suriye Meselesinden Libya’ya kadar zaman zaman yükselen ve sakinleşen şartlar içinde Türkiye’nin caydırıcı gücü yanında uzlaştırıcı özelliğinin öne çıkması bizi sevindirdi. Elbette ekonomik parametrelerin düzelmesini sadece bu gelişmelere bağlamak doğru değil.

Hala Merkez Bankasının rezervleri tartışmalı bir seviyede, cari açık ve büyüme arasındaki yapılsallık olduğu gibi duruyor, enerji faturamız geçen yıla göre en az iki kat arttı, enflasyon ve hayat pahalılığı ile gelirler arasında ciddi bir uyumsuzluk var, KKM’ye rağmen bireylerin hala dövize yöneldiğini görüyoruz.

“İç Siyasetteki Bilmece…”

Esasında iç siyasetteki belirsizliklerin ekonomi üzerinde etkili olduğunu söylememiz lazım. Şu an uygulanan çözümlerin kısa vadeli olduğu, sarfedilen sözlerin seçimlere kadar sarf edilmeye devam edileceği ama sonunda gerçeklere dönüleceğiyle alakalı ciddi bir beklenti var insanlarda. “Onlar da biliyor ama mecburlar böyle demeye” şeklinde ya da buna benzeyen konuşmaların sayısı artıyor.

Aslında bir bakıma iyi, çünkü “politika faizini anlamsız olmaktan çıkardık” ya da “her şey harika” gibi sözlere gerçekten idarenin de inanmadığını düşünmek insanları rahatlatıyor. Muhalefet partilerinin geride kalan süreçte diplomatik konulardan uzak kalması ve ekonomi konusunda da herkesin bildiğinden farklı bir söylemde bulunmaması, hükümete olan güveni artırmasa da azalmasını önledi diyebilirim. Son gelişmelerden dolayı kurların gerilemesi de önemliydi. Ancak Cuma Günü açıklanan İTO Geçinme Endeksinden sonra bugün açıklanacak TÜFE oranları canımızı sıkacak gibi gözüküyor. Mevcut para politikasında daha fazla ısrarın faturası ağır olabilir.

Belirttiğim gibi, kırılganlıklarımızı düzeltmezsek her zaman riskli bölgede kalmaya devam edeceğiz. Bunların ciddiyetle ve planlı bir şekilde ele alınması gerekiyor.