• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8191
  % -0,04
 • € EURO
  20,4628
  % 0,00
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7747
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2719
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  447947,637
  % 3,45
 • BIST 100
  5.191,83
  % -0,75

Ve çekilme başladı…

Ve çekilme başladı…

Sonunda, daha önce çeşitli yayınlarda seslendirdiğimiz gibi oldu. Afganistan’daki askerlerimize dair beklenen açıklama Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi:

“Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır. TSK kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir.”

ÇEKİLME SEBEPLERİ

Bugüne dek sadece Afganistan halkının huzuru ve refahı için bu ülkede görev yapan, ve bu amaçla batı dünyası ile bir köprü vazifesi gören Türk Silahlı Kuvvetleri yüksek gelecek riski, belirsizlikler ve Taliban yönetimi ile uyuşmazlıklar nedeni ile çekilme kararı verdi.

SİNYALLERİ GELİYORDU

Zaten, Taliban’ın başından beri Afganistan’da Türk askerinin görev yaptığı Hamid Karzai Havalimanı’nda yabancı ülke askerlerini Türkiye dahil istemediği yönündeki açıklamaları da bu gelişmenin açık sinyalleri idi.

DOĞRU KARAR

Geri dönüş kararı bize göre doğrudur. Hayırlı olsun. Türkiye’nin diplomatik temsilciliğini açık tutacağı Afganistan’a tekrar bir gün Türk askeri geri döner mi, dönerse nasıl döner, bunu zaman gösterecek.

Ancak, biz olaya insanı açılardan bakarken Rusya ve Çin ile ilişkilerini ilerletip batıya rest çeken Taliban’a karşı, şimdi çekip giden batı ülkelerinin nasıl geri döneceği de karanlık bir nokta.

Halka destek veriyoruz diye Taliban’ı vurma adına hava saldırıları düzenleme ihtimalleri önümüzdeki dönemde yaşayabileceğimiz senaryolardan olacaktır.

Bu geri çekilmeye dair durumu bizim TSK’mız açısından bir yenilgi veya Taliban açısından bir zafer gibi yorumlamak doğru bir değerlendirme olmayacaktır.

Türkiye şu ana dek ABD’nin aksine bir kaosa yol açmadan vatandaşlarını başarı ile tahliye etti. Rakam da 1200’ü geçti.

Alınan bilgiye göre, dün gece itibarı ile Türkiye’nin orada bulunan helikopterleri de Pakistan’a geçti.

ŞİMDİ MESELE GÖÇ

Bundan sonra Afganistan ile ilgili en önemli konu ise bu ülkeden Türkiye’ye gelebilecek endişe kaynağı olan mülteciler olacaktır.

Gelen bilgilere göre, zaten açlık ve sefalet içindeki Afganistan’da sadece ek 2,5 milyonu kesin olmak üzere toplamda 6 milyon insanın göçmen potansiyeli ile hareket edebilmesinden korkuluyor. Bunun 3 milyona yakını da içinde Türkiye dahil ikinci derece uzak dış ülkelere yayılabilir. İran üzerinden akın akın geldiği iddia edilen binlerce yeni mültecinin sınırlarımızdan içeri girmesine engel olmak için yoğun tedbirler alınıyor. Ama ne olacak korkusu da insanlarımız da hissediliyor.

5 milyonun üzerinde sığınmacıya kucak açan Türkiye’nin bir mülteciye bile artık tahammülünün olmadığı yönünde Ankara’nın açıklamaları sonuna dek haklıdır.

Göç meselesi kontrol edilmezse gün gelir bu iş ülkeleri yönetir.

O nedenle, batının ‘Türkiye göçmenler için ideal ülkedir’ yönünde açıklamalarını ileride bize nasıl demografik kargaşa tuzakları kurulduğunu görmek açısından hayati önemdedir.

Türkiye’den başka önceliğimiz yok.

Sağlıkla kalın.