• YARIM ALTIN
  3.470,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6443
  % 0,04
 • € EURO
  19,5351
  % 0,09
 • £ POUND
  22,6585
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  2,6721
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2956
  % 0,08
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.976,40
  % -0,47

Web3, NFT2.0, Metaverse ve ‘İnsan Rönesansı’: 2022’de Dikkat Edilmesi Gereken Teknoloji Trendleri

Web3, NFT2.0, Metaverse ve ‘İnsan Rönesansı’: 2022’de Dikkat Edilmesi Gereken Teknoloji Trendleri
——– PARAKULE.COM ——–

Web3, Blockchain ve NFT2.0

 

Web3, 2021’in en popüler kelimesiydi ve 2022’de ise şirketlerin bu merkezi olmayan internet vizyonu için büyük mesafe kat etmeye çalışacağını bekleyebiliriz.

 

Web3, kripto para birimleri ve işlevsiz jetonlar (NFT) tarafından kullanılan aynı sistem olan Blockchain teknolojisi ile tanımlanmaktadır. Ancak Google ve Facebook gibi internetin merkezi geçiş noktalarını kesmek için eşitlikçi bir felsefe kullanmayı amaçlamaktadır.

 

Resmi olarak İnternet'in Web3 aşamasında değiliz ama bloklar şu anda inşa ediliyor. 2022 yılında, Facebook'un ana şirketi Meta başta olmak üzere daha fazla şirketin Web3'e dâhil olmaya çalışacağını tahmin edebiliriz.

 

Teknoloji sadece bir araç, amaç değil. 2022 yılı insanların “teknolojinin hayatımız için gerçekten iyi olup olmadığını görmek için yeniden düşüneceği” bir yıl olacak, işte bu da belki bir rönesansı getirecek.

 

New York Times gazetesinin haberine göre Meta, üst düzey bir yöneticisinin çalışanlarına gönderdiği kurum içi gönderiyi işaret ederek, Blockchain teknolojisiyle “derin uyumluluk” hedeflediğini belirtti.

 

Meta'nın teknoloji baş sorumlusu (CTO) Andrew Bosworth, “Genel rehberliğim blockchain ile derin bir uyumluluğu hedeflemektir” diye yazdı.

 

Ayrıca Bosworth “Henüz sadece ona bağımlı olmamızı beklediğim fazla bir yer yok, ancak Web3 alanındaki girişimcilerle ortak çalışma fırsatı görürsek, bu çabaya değeceğini umuyorum.” dedi.

 

2021'de NFT'ler de teknoloji dünyasının ilgi alanına girdi ve bu yıl NFT2.0 olmasını bekliyoruz.

 

Kasım ayında, Hollanda Blok Zinciri LTO Ağı, mevcut NFT'ler sorununu çözen Titanium adlı bir güncelleme yayınladı. Bu sorun, çoğu varlığa tam olarak sahip olunamaması ve üçüncü şahıslar aracılığıyla işlem görmesi gerektiği sorununu çözmekteydi.

 

Metaverse ve İnsan Rönesansı

 

Beklendiği üzere daha fazla şirket, oyun oynayabildiğimiz, çalışabildiğimiz ve sosyalleşebildiğimiz Metaverse’ te sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik dünyasına olan ilgisini artıracak ve bu yöndeki çabalarını yoğunlaştıracaktır.

 

İlk aşamalarında olmasına rağmen, teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerliyor ve gelişiyor. Meta'lar gibi birçok sanal gerçeklik dünyası için sanal gerçeklik gözlükleri gerekiyor. Ancak bu durum çok yakında artırılmış gerçeklik gözlüklerine ve hatta kontakt lenslere dönüşebilir.

 

Elde edilen bilgilere göre Apple bu teknoloji üzerinde sıkı çalışıyor ve 2022 yılında kendi sanal gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürmesi bekleniyor. Basında çıkan haberlerde, Apple'ın gözlüklerinde, sanal gerçeklikle artırılmış gerçekliği bir araya getirebilecek göz takibi ve kameralar bulunabileceği öne sürüldü.

 

Fütürist Gerd Leonhard Euronews Next'e verdiği demeçte, “Metaverse hakkındaki tüm tartışma, aslında bize bir avatar kullanarak sanal bir alanda yaşayabileceğimizi ve bir vücuda ihtiyacımız olmadığını söylüyor.” dedi.

 

Metaverse'de, örneğin işyerinde potansiyel faydalar gördüğünü söylese de, bir “insan rönesansı” olabilir. Leonhard ayrıca, “Metaverse'in çok havalı olduğunu söyleyenleri duyuyorum ve görüyorum. Ama kimse Metaverse'de evlenmek istemiyor. İlgilenen insanlar var ama kimse Metaverse'de bir robotla evlenmek istemiyor ”dedi.

 

Teknoloji sadece bir araçtır ve amaç değildir diyen Leonhard, “İnsanların hayatınız için gerçekten iyi mi, bunu yeniden düşüneceğiz demesi bağlamında bir rönesans yaşanacağını düşünüyorum.” diye de ekledi.

 

Yapay Zeka

 

Yapay Zekâ (YZ) ve makine öğrenimi, şirketlerde büyüyerek devam edecek.

 

Yapay zekâ, sağlık hizmetleri gibi alanlarda yardımcı olabilir, ancak veriler yapay zekâ sistemlerini oluşturmak için kritik öneme sahip olduğundan, verilerin nasıl edildiği ve kullanıldığı konusunda daha fazla görüş tartışmaya açılabilir.

 

Leonhard, “Yapay zekâda yoğun bir gelişim var, bu durumda bilgisayarlar bir anlamda anlamlıymış gibi ses çıkarmaya başlayabilir.” dedi ve “Tüm bunlar, insanların bir şekilde yaratılabileceğini, yapay olarak kopyalanabileceğini veya makinelerin daha çok insan gibi olmaya yaklaştığını söylemek üzere, nihai hedefe ulaşmamızı sağlıyor.” diye de ekledi.

 

Bulut Bilişim ve COVID Teknolojisi

 

COVID-19 salgınından bu yana uzaktan çalışmaya geçen ve büyümeye devam edecek olan birçok işletmede, bulut teknolojisi sayesinde tasarruf etme fırsatı doğdu.

 

Deloitte’in Tech Trends 2022 günlüklerinde bulut, robotik ve yapay zekâ gibi otomasyonun, operasyonları sürdürmek ve geliştirmek için, çalışanları da güçlendirebilecek yeni anahtar olduğunu söylüyor.

 

Deloitte Consulting LLP'NİN baş fütüristi ve Genel Müdürü Mike Bechtel, Euronews Next'e verdiği demeçte, “Teknoloji şirketlerinin bugün geldiği yer burası” dedi. “Bence teknoloji şirketleri, otomasyonun daha fazla müşteri odaklı olmak için zaman ayırmanın anahtarı olduğunu gerçekten kabul ediyorlar.” diye de ekledi.

 

“Kurumlar, geçmişte öğrendikleri dersleri inceleyerek ve günümüzün sorunlarını çözmek için ileri teknoloji kullanarak daha iyi bir geleceğin mühendisliğini yapabilirler.”

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ