• YARIM ALTIN
  3.431,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5980
  % -0,21
 • € EURO
  19,4713
  % 0,21
 • £ POUND
  22,5460
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6319
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3070
  % 0,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

Yapısallıktan Uzaklaştıkça

Yapısallıktan Uzaklaştıkça
——– PARAKULE.COM ——–

Şirket sahipleri ile yaptığım görüşmelerde, bir şapkalarının Yönetim Kurulu Başkanlığı olup bu yönde kendilerini yetiştirmeleri ve güçlendirmeleri gerekliliğini iletmişimdir.

Diğer şapkanın ise genç oldukları ve girişimcilik ruhunu taşıdıklarından dolayı illa operasyonda çalışmak istiyorlarsa, yeni ürün/pazar geliştirme konusunda olması gerektiğini vurgularım. Kurucu patronların yeni iş kurma ve iş geliştirme konusundaki tecrübeleri paha biçilemez. Günlük operasyonel detayda boğulmaktansa, şirkete katkılarının en üst düzeyde olacağı bir alanda çalışmalarını tavsiye ederim.

Belirli cirolara ulaşan şirketlerde, özellikle geleneksel sektörde ise, üst yönetim kadrosunun teknik donanımlı olması gerektiği ortadadır.

Şirketlerin kuruluşunda ve gelişmesinde aşırı bir teknik detaya ihtiyaç yok iken, şirket büyüdüğünde tek kişinin yetişemeyeceği teknik detaylar ortaya çıkar. Bu sebeple, daha büyük şirketlerden yönetici transferi olur ve bu yöneticiler, bahsedilen cirolarda şirket yönetme deneyimine sahip olurlar.

Şirket sahipleri, delegasyon konusunda egolarının (egonun belirli derecede olması bu arada iyi bir şeydir) etkisiyle pek istekli olmazlar ve yönetici, oldukça kısa bir sürede işten ayrılır.

Nakit akışı aracılığı ile 1 milyon dolar cirolu, işlem sayısı sınırlı bir şirketi yönetme şansınız olur. Ancak 30 milyon dolarlık bir şirketi sadece nakit akışı aracılığıyla yönetirseniz, sadece yönettiğinizi zannedersiniz ve aslında içerik olarak pek hakim olamazsınız. İşlem sayısı artmıştır, daha derin bir finans, muhasebe bilgisi gerektirir. Maruz kalacağınız riskleri sıralamak oldukça uzun sürer.

Kurumsallık ya da yapısallığın bir başka önemli bacağı ise aslında şirketin daha sonraki jenerasyonlara sağlıklı aktarımı konusuna bizi getirir. Burada tabii ki aile anayasası ve ondan önemlisi kararların uygulanması konusu önümüze çıkar ki, bu konu da başka bir yazımızın teması olacaktır.

Ülkemizde çok sağlıklı istatistiki bilgiler olmamakla birlikte, genel piyasada bilinen konular mevcut. Henüz tam anlamı ile bir dünya markası veya şirketi oluşturmuş değiliz. Bu gidişle dünya şirketi çıkarmamız, ancak yeni jenerasyonların teknoloji alanındaki ilerlemesi ile olacak. Geleneksel dediğimiz tekstil, turizm, üretim konularında çalışan şirketlerimizden bu tip şirket çıkma ihtimali önümüzdeki dönem için oldukça zayıfladı.

Oyun sektörü, Peak Games, Getir gibi markalar, uluslararası yatırımları ile bize bunun habercisi gibi. Ancak kurumsallaşma olmadan ve/veya prensiplerine patron/aile olarak bağlı kalmadan, şirketlerin bu tip uluslararası kurumlar olma yoluna girmeleri imkansız. Ancak lokal olarak kendinizi uluslararası marka ilan eder ve ülke sınırları içinde kalırsınız…

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ