Yatırım şirketi Invesco, Bitcoin ETP'si için CoinShares ile ortaklık kurdu.

Cointurk Kripto  02/12/2021     308 GÜN ÖNCE

ABD merkezli yatırım yönetimi şirketi Invesco, Bitcoin ile desteklenen borsa yatırım ürününü (ETP) başlattı.

CoinShares İle Ortaklık Kuruldu

Bitcoin’lerin İngiltere Mali Davranış Otoritesi’ne kayıtlı (FCA) Zodia Custody tarafından tutulacağı ve Avrupa’nın en büyük dijital varlık firmalarından biri olan CoinShares’in, ETP’ye sponsor olarak yürütme aracısı görevini üstleneceği bildirildi.

Invesco ayrıca bu ürünü, Alman borsa operatörü Deutsche Boerse tarafından işletilen dijital borsa Xetra’da Borsada işlem gören bir ETN olarak da piyasaya sürdü.

ETN’ler bir tür ETP’dir ve bu ürün BTIC sembolü altında işlem görür ve CoinShares Bitcoin Saatlik Referans Oranı endeksini takip eder. Bu aynı zamanda Alman mali makamları tarafından da tescil edilmiştir.

Invesco ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bir bitcoin ETF’i başlatmak için çalışmalara başladı ve bu bağlamda Galaxy Digital ile ortaklık kurdu. Hindistan’ın menkul kıymetler düzenleyicisi de, ülkedeki düzenleyici belirsizliğe rağmen bir Invesco kripto ETF’ine onay verdi.

Bitcoin ETP Nedir?

Bitcoin ETP‘leri emtia, hisse senetleri gibi bir menkul kıymet olarak borsada işlem gören yatırım ürünleridir. Borsada işlem gören BTC ETP’leri, %100 oranında Bitcoin ile desteklenirler. Yatırımcılar, hiçbir teknik gerekliliğe ihtiyaç duymaksızın borsadaki bu yatırım ürünü ile yatırım yaptığı finansal ürünün fiyat hareketlerinden etkilenir.

Borsalarda işlem gören kripto varlık ürünlerinin artması, kripto para birimlerinin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu borsa yatırım ürünleri, özellikle kurumsal şirketlerin hiçbir teknik problemle karşı karşıya kalmaksızın portföylerinde Bitcoin’e yer verebilmesini kolaylaştırır.