• YARIM ALTIN
  3.455,00
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6360
  % 0,00
 • € EURO
  19,5028
  % 0,47
 • £ POUND
  22,5942
  % 0,48
 • ¥ YUAN
  2,6394
  % 0,43
 • РУБ RUBLE
  0,3060
  % 0,16
 • BITCOIN/TL
  319451,580
  % 1,58
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

Yetişmiş eleman istihdamı, OSB’ler ve yabancı yatırımcılar

Yetişmiş eleman istihdamı, OSB’ler ve yabancı yatırımcılar

Pazartesi günü yapılan Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan farklı alanlarda oldukça önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar içinde benim en çok dikkatimi çeken ise Erdoğan’ın “yetişmiş eleman istihdamı” meselesine yaklaşımıydı. Zira bu konu sadece teknik değil aynı zamanda stratejik bir konu.

Organize Sanayi Bölgeleri yani OSB’ler, sanayi yatırımlarının belirli bir alan içerisinde konumlandırılması ve mevcut sanayi işletmelerinin desteklenerek teşvik edilmesi amacıyla kurulan yapılardır. Elbette burada uzun uzadıya OSB’lerin herkes tarafından bilinen faydalarını ele almayacağım ancak kısaca hatırlatmak istedim. Zira son kabine toplantısının ardından Erdoğan pek çok şehirde artık OSB’lerin yetersiz kaldığını ve bu yüzden de yeni OSB’lerin kuruluş hazırlıklarının yapıldığını söyledi.

Yeni OSB arazilerinin geliştirilmesi ve uygun maliyetlerle sanayinin hizmetine sunulması konusunda atılacak her adımın orta ve uzun vadede olumlu katkılar sağlayacağı aşikar. Öte yandan bir süreden bu yana yerli yatırımcıların talebin yanı sıra Avrupa’da yerleşik hatırı sayılır sayıda firmanın üretim için Türkiye’de arazi, fabrika sahası veya fabrika binası arayışı içinde olduğunu görüyoruz. Yani yeni OSB sahası geliştirilmesi çok doğru bir strateji.

Gelelim olayın istihdam boyutuna. Bu konuda çok uzun yıllardır kronik bir sorun yaşıyoruz. TÜİK’in son verilerine göre genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %24 oldu. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Ancak diğer yandan sanayi işletmeleri işverenleri ve insan kaynakları departmanları da kalifiye eleman sıkıntısı çekiyorlar. Yani bir kesim iş ararken diğer taraf da uygun nitelikte işçi arıyor.

Erdoğan, kabine toplantısının ardından tam da bu noktada oldukça yerinde bir tespitte bulundu ve şöyle dedi: “Yetişmiş eleman istihdamı konusunda sıkıntı arttığı için mesleki eğitimde yeni bir plan üzerine çalışıyoruz. Meslek okullarını sanayi bölgelerine yakın yerlerde açarak okul eğitimi ile pratik eğitimi birleştiriyoruz.” Bu çok iyi bir haber. Anlaşılan bu konuda hükümet yeni ve önemli bir politika daha geliştirecek. O halde şimdi sıra nitelikli iş gücü bulamadığı için şikayet eden sanayicide ve meslek odalarında.