İki ülke, ikili ticari ilişkileri geliştirmek ve pek çok alanda işbirliği yapmak konusunda anlaşmaya vardı.

parakulecom Ekonomi  04/02/2022     243 GÜN ÖNCE
-------- PARAKULE.COM --------

Yunanistan-Türkiye Karma Ekonomik Komitesi'nin beşinci toplantısı Pazartesi günü Atina'da gerçekleşti.

Türk heyetine Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu başkanlık ederken, Yunan heyetine Ekonomiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangogiannis başkanlık etti.

Atina Haber Ajansı'nın haberine göre, toplantının ardından yayınlanan ortak açıklamada taraflar, en son Ekim 2010 ‘da Ankara’ da gerçekleştirilen toplantının üzerinden 11 yıl gibi uzun bir süre geçmesinden sonra komisyonun yeniden faaliyete geçmesini memnuniyetle karşıladılar.

Heyetler, ikili ticaret hacminin geliştirilmesi, firmaların Yunanistan ve Türkiye'de ortak girişimler başlatması için teşvik edilmesi, enerji alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve ulaştırma sektöründe işbirliğinin geliştirilmesi de dâhil olmak üzere iki komşu ülkeye ilişkin birçok konuyu ele aldılar.

İklim değişikliğine karşı işbirliğinin geliştirilmesi, çevre koruma, araştırma ve teknoloji alanındaki ikili işbirliğinin sürdürülmesi de taraflar arasında görüşülen konular arasında yer aldı

Heyet özellikle turizm alanında, 18 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen Türk-Yunan Ortak Turizm Komitesinin 4. toplantısında ve 17 Kasım 2021 tarihinde İzmir’de düzenlenen 9. Yunan-Türk Turizm Forumu’nda, bölgedeki ikili işbirliğinde kaydedilen ilerlemeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yapılan açıklamada, tarafların turizm işbirliğini güçlendirme ve ülkeler arasındaki turizm akışını artırmanın yollarını araştırmadaki kararlılıklarının altı çizildi.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ